Obyvatelé

V Česku žije skoro 600 tisíc cizinců, nejvíce Ukrajinců a Slováků

Cestovní pas - 1
Zdroj: Mediafax
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 17:15
12.4. 2021 16:12
Téma:

Podle informací Českého statistického úřadu (ČSŮ) a údajů Ředitelství služby cizinecké policie žije v Česku skoro 600 tisíc cizinců. Mezi nejčastější cizí národnosti patří u nás především Ukrajinci, Slováci a Vietnamci.

Podle posledních dat dosáhl na konci roku 2019 počet legálně žijících cizinců v Česku skoro 600 tisíc, přesněji 595 881. Oproti roku 2018 tak došlo podle Českého statistického úřad k nárůstu o zhruba 20 tisíc lidí.


Podíl cizinců v populaci Česka je však stále nižší, než je evropský průměr. V roce 2019 činil podíl cizinců u nás 5,2 procenta, přičemž v zemích Evropské unie byl průměrný podíl cizinců 9,3 procenta. Na pomyslné špici je Lucembursko s Lichtenštejnskem, naopak nejméně cizinců žije v Rumunsku a Polsku.

 


"Mezi cizinci v Česku převažují muži, ženy v roce 2019 tvořily 42,6 procenta z celkového počtu cizinců, přičemž mezi cizinci z třetích zemí je podíl žen o něco vyšší, a to 45 procent. Oproti roku 2018 podíl mužů jak v kategorii cizinců z EU, tak i z třetích zemí mírně vzrostl,“ informuje magazín ČSÚ.


Nejvíce žije v České republice Ukrajinců (145 tisíc), následují Slováci (121 tisíc) a Vietnamci (62 tisíc). Mezi další početné národnosti patří Rusové, Poláci, Němci, Bulhaři a Rumuni. Nejčastějším důvodem příchodu cizinců do Česka je práce.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

GIBS zatkla skupinu, která se měla obohacovat na cizincích toužících po občanství. Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz