Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

letecký postřik

Komáří kalamita v Chorvatsku: Limit byl překročený 200násobně!

Komáři
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Až 40 tisíc komárů za 12 hodin napočítali pracovníci Chorvartského ústavu veřejného zdraví (HZJZ) v nejvíce zasažené oblasti Osijecko-baranjské župy v Chorvatsku. Snesitelná hranice je přitom 200 komárů. Od středy do pátku budou oblohu nad župou brázdit letadla s dezinsekčním postřikem.

V pondělí večer oznámil osijecko-baranjský župní úřad, že letecké postřiky proti komárům začnou v oblasti od středy. Župa najala dvě letadla společnost Air Tractor. Postřiky doporučil po zjištění situace v kraji i Chorvatský ústav veřejného zdraví.


“Vytyčili jsme čtrnáct oblastí, v nichž jsme počítali dospělé komáry. Ve všech oblastech jsme zaznamenali zvýšené hodnoty,“ řekl vedoucí odborník na dezinsekci Dario Brdarić z Chorvatského ústavu veřejného zdraví.


Odborníci lákají komáry na suchý led a počítají, kolik jich tam za dvanáct hodin přiletí. Nejvyšší přijatelná míra je přitom 200 komárů. “Ve stanici Halaševo bylo zaznamenáno za 12 hodin 40 tisíc komárů,“ doplnil Brdarić. Podle záznamů byl dosavadní rekord asi 20 tisíc komárů za 12 hodin, uvedl Brdarić pro chorvatský portál jutarnji.hr.

 


Župan Ivan Anušić znovu vyzval všechny města a obce, aby společně pracovaly na eliminaci bodavé hrozby v dalších letech. Za tímto účelem bude zveřejněná i společná strategie pro kontrolu komárů s jasnými pokyny pro prevenci.


Dezinsekční auto v Osijecko-baranjské župě:


Postřiky však tento týden nekončí. Ve středu zveřejní župní úřad harmonogram pro příští týden. Chemické přípravky ze vzduchu doplní i pozemní dezinsekce, letadla totiž nesmějí nad obydlenou zónu.

 


V úterý a ve středu začali s leteckou a pozemní dezinsekcí také v sousední Vukovarsko-sremské župě. Lidem se mezi sedmou a jedenáctou hodinou v noci nedoporučuje opouštět domovy a mít zavřená okna. Včelaři by měli také zajistit své úly, aby nepřišli o včelstva.


Podívejte se na reportáž TV Nova o komáří kalamitě v Chorvatsku:

rod TN.cz