Stovky hasičů

V Chorvatsku zuří obří požáry, spekuluje se o řádění žháře

Téma:

Nedaleko chorvatského Zadaru od nedělního večera řádí několik rozsáhlých požárů. Nasazeny jsou stovky hasičů, média spekulují o tom, že oheň někdo založil úmyslně. Oheň v okolí komplikuje dopravu, tvoří se kolony.

Nejhorší je, že oheň se na spoustě míst celé pondělí nedaří dostat pod kontrolu. Je to především kvůli tomu, že terén je částečně špatně přístupný a také kvůli větru, který plameny rozdmýchává a roznáší," uvedl portál dnevnik.hr.


Podle velitele hasičů Željka Šoši ohně, kterého portál odpoledne citoval, stále hoří především u města Benkovac. To leží jihovýchodně od Zadaru blízko frekventované dálnice A1. S plameny bojuje na 350 hasičů.


Není proto divu, že oheň a jeho hašení na dálnici a kolem ní výrazně komplikuje dopravu. Podle turistů, kteří se ozvali do redakce TN.cz, se musejí motoristé na místě vypořádat s uzavírkami, kolonami a jinými dopravními problémy.


Média i místní obyvatelé navíc spekulují o tom, že ohně nevznikly přirozeně, ale že jsou dílem žháře nebo žhářů. Mluví se o kapslích s hořlavým fosforem.Hasiči ani policie ovšem zatím nechtějí informace o žhářích nijak komentovat. Spekulace přiživuje i to, že 10 až 15 požárů vypuklo v okolí Benkovace v rozmezí pouhých dvou hodin.

Související témata:
pez TN.cz