Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nákaza salmonelou

Veterináři vybíjejí 65 tisíc slepic! Vajíčka z chovu prodával Lidl

Veterináři potvrdili bakterie salmonely v chovu nosnic v Pohořelicích na Brněnsku. Začali tam vybíjet zhruba 65.000 slepic. Vejce z tohoto chovu stahuje ze své sítě obchodní řetězec Lidl.

Chov patří firmě AG Maiwald se sídlem v Litomyšli. Bakterie byly potvrzeny ve třech menších ze čtyř hal. Ve čtvrté, kde je 69 tisíc nosnic, se nákaza nepotvrdila. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

 

Podle Vorlíčka se bude drůbež likvidovat nejspíš do pátku. Počet utracených ptáků činí více než polovinu toho, co se na jaře celkem zlikvidovalo kvůli nákaze ptačí chřipky. Kontaminovaná vejce se likvidují v asanačním podniku Mankovice.

 

Společnost Lidl Česká republika, která z chovu vajíčka odebírala, vyzvala ve středu zákazníky, aby vejce s daty spotřeby 11. 9. 2017 a dříve v žádném případě nejedli a vrátili je do obchodu.

 

Lidl tlumočil výzvu společnosti AG Maiwald. Má jít o vejce velikostí M a L prodávaná na Moravě, ve Slezku, východních, středních a jižních Čechách.

 

 

Na nebezpečných vejcích má být číslo 3CZ9079. Obchod zákazníkům vrátí peníze na kterékoliv prodejně a to i bez toho, aby se prokázali účtenkou.

 

"Ostatní vejce, včetně těch od dodavatele AG Maiwald, nejsou tímto opatřením dotčena," uvedla pro ČTK mluvčí řetězce Zuzana Holá.

 

Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění. Lze je zničit dostatečným tepelným opracováním potravin. Do organismu pronikají výhradně ústy, vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou.

 

 

Pro silné a zdravé jedince nebývá onemocnění většinou nebezpečné. Ohroženi mohou být starší a nemocní lidé a malé děti, protože se hůře vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.

 

Bakterie způsobující tuto nemoc našli během letošního roku ve větším množství veterináři například v kuřecím mase z Polska nebo z Brazílie. Loni pak zakázali prodej 3,5 milionu kusů vajec z Polska.

 

Salmonelóza postupně v českých chovech mizí. Například předloni veterináři informovali, že od roku 2007, kdy se začal výskyt nemoci kontrolovat v rámci Národního programu tlumení salmonel, klesla na méně než desetinu na tehdejších 1,4 procenta pozitivních hejn. Stát dává každoročně na tlumení této choroby v chovech stamiliony korun.

vbo tn.cz / ČTK