Prasečí chřipka

V Číně odhalili nový virus! Hrozí další pandemie, varují vědci a připravují se

Smrtelná epidemie
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

Čínští vědci odhalili nový virus chřipky, o němž se obávají, že může způsobit globální pandemii. Přenáší ho prasata, mohou se jím ale nakazit i lidé. Pokud se prokáže, že je možný přenos z člověka na člověka, hrozí další krize.

Nová mutace viru je podobná prasečí chřipce, která se objevila v Mexiku v roce 2009 a rychle se rozšířila do celého světa. V Česku se jí nakazilo téměř 2500 lidí a 102 z nich zemřelo. U čínského viru, který se označuje G4 EA H1N1, ale vědci našli určité změny. Informuje o tom portál BBC.

 

Odborníci už prokázali, že se virus může přenášet z prasete na člověka. Nakazilo se podle nich několik pracovníků na jatkách a v masokombinátech. Nový virus podobně jako "běžná" chřipka napadá dýchací soustavu a současné vakcíny proti němu nejsou účinné.

 

Podle výzkumného týmu nepředstavuje tento typ aktuálně přímou hrozbu, má ale "všechny předpoklady pro to, aby způsobil další pandemii". Pokud se ukáže, že se může virus šířit z člověka na člověka, bude to jen otázkou času. V Číně už proto zavádějí opatření v masném průmyslu.

 

 

"V současnosti se zaměřujeme na koronavirus a je to dobře. Ale nesmíme přestat sledovat nové potenciálně nebezpečné viry. Rozhodně bychom tento nový virus chřipky neměli ignorovat," uvedl profesor Kin-Chow Chang, který se svým týmem virus studoval.

 

Prasečí chřipka zcela nezmizela, v Česku se objevila i v posledních letech. Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz