STŘEDOVĚKÁ CHOROBA SE VRACÍ

V Číně se objevil plicní mor. Nejezte sviště, varují lékaři

Pacient
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto.
Michaela Trochová
Michaela Trochová
13.11. 2019 20:58
Téma:

V Číně zaznamenali dva případy nákazy plicním morem, nemoc potvrdila pekingská nemocnice v úterý. Jde o chorobu velmi nakažlivou, úřady se proto dočkaly kritiky za to, že o riziku dostatečně neinformovaly.

Nemoc byla podle CNN s odvoláním na tiskovou agenturu Xinhua zjištěna u dvou pacientů z provincie Vnitřní Mongolsko, mělo jít o manželský pár. Nemoc měla mít nejagresivnější formu nákazy, čínské úřady provedly ve snaze předejít šíření nemoci preventivní opatření. Kritiky se ale dočkaly poté, co vyšlo najevo, že nemocné hospitalizovali již 3. listopadu, teprve 12. listopadu ale informovali veřejnost, kterou vybízeli k tomu, aby necestovala do postižené oblasti.


I v době antibiotik nahání takzvaná černá smrt stále strach, přestože už není takovou ranou jako kdysi. I když stále neexistuje účinná vakcína, po rychlém podání antibiotik lze předejít komplikacím i smrti. V letech 2010 až 2015 se podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) nakazilo 3248 lidí a 584 z nich zemřelo. V Asii je onemocnění častější, neboť je zde běžné konzumovat syrové maso hlodavců, například svišťů. Hlodavci a blechy, které přenášejí, jsou přitom právě nejznámějšími přenašeči moru.

 

 

Nákaza, jejíž původcem je bakterie Yersinia pestis, se v Evropě objevila v letech 1347-51 a zahubila 25 až 34 milionů lidí. V přibližně stejné době se nákaza objevila i ve velké části Asie a Blízkého východu. Celkově tato pandemie zahubila asi 75 milionů lidí. Stejné onemocnění se v různém rozsahu a stupni úmrtnosti do Evropy vracelo opakovaně až do 18. století. Odhaduje se, že při třech velkých pandemiích překročila celková bilance až 200 milionů mrtvých.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
tn.cz / tvnoviny.sk