Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

mechanická pomoc

V ČR budou operovat srdce roboti! Od prvního zákroku uběhlo 70 let

Zdroj: TV Nova

Uběhlo už 70 let od doby, kdy chirurg Jan Bedrna provedl první operaci srdce v tehdejším Československu. Stalo se to ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Od té doby ušla kardiochirurgie obrovský kus cesty - až po operace pomocí robotů.

V roce 1947 se Jan Bedrna mohl spoléhat pouze na svoji odvahu, šikovnost a vlastní oči. Uvnitř srdce pak dokázal podvázat takzvanou dučej, výduť, ve které se hromadila krev a netekla dál do srdce. Dítě by bez operace zemřelo.

 

Až devět let poté se začalo operovat s mimotělním oběhem, kdy mohli lékaři během operace srdce zastavit. A jak se provádějí chirurgické zákroky dnes? Lékaři už dokážou operovat bez toho, aniž aby rozřízli celou hrudní kost.

 

Operaci chlopně u 60leté pacientky dokázal lékař dokončit za necelou hodinu. A už na jaře budou pokračovatelé profesora Bedrny v Hradci Králové obsluhovat robota, který operace srdce provede naprosto přesně a to i přesto, že operatér není u pacienta, ale u vedlejšího stolu.

 

 

"Máte dokonalé 3D zobrazení, skutečně si připadáte, jako byste byli uvnitř rány," vysvětlil Jan Vojáček z FN Hradec Králové. A není zřejmě ani daleko doba, kdy operatér provede operaci z úplně jiného města, státu nebo kontinentu.

Filip Pultar/ lud TN.cz