Šíření koronaviru

V ČR je přes 5000 aktivních případů! Přibudou nová odběrová místa

Téma:

V Česku je stále přes pět tisíc nakažených koronavirem. Ve středu přibylo 241 případů. Drtivá většina nemá vážný průběh. Nejvíce zasaženým okresem zůstává dál Frýdek-Místek. Přesto hygienici v Moravskoslezském kraji zmírnili opatření.

I přesto, že se podle odborníků zatím v Česku daří držet epidemii pod kontrolou, Norsko nás ve čtvrtek zařadilo mezi rizikové státy a po českých turistech bude vyžadovat desetidenní karanténu.


V Česku je nejhorší situace v Moravskoslezském kraji. I tak tam ve čtvrtek hygienici zmírnili některá protiepidemická opatření.

 


"V případě tropických dnů byla stanovena jednotně kapacita všech umělých koupališť, která už bude odrážet velikost daného umělého koupaliště. To znamená, že maximální počet osob 500, který platil doposud, nebo který bude platit do pátečního poledne, se ruší,“ poznamenal mluvčí krajské hygienické stanice Aleš Kotrla.


Sportovci tam už nebudou muset během tréninků ani soutěží nosit roušky. Čísla jsou relativně vysoká i v Praze. Magistrát chystá otevřít nová odběrová místa a jedno z nich bude přímo v srdci hlavního města. Sloužit má Pražanům i turistům.


Nové odběrové místo bude na Václavském náměstí. Hygienici ho otevřou 14. srpna. Magistrát zároveň plánuje otevřít nová odběrová místa v dalších pěti městských částech.


"Přijede turista do Prahy, udělá se mu zle, nebo zjistí až v Praze, že se předtím třeba doma setkal s někým, kdo byl pozitivní na Covid-19 a potřebuje se hned nechat otestovat. Nemůžeme ho nechat někde bloudit po nemocnicích, aby jel MHD, nebo taxíkem,“ tvrdí náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

 


Kvůli návratům z dovolených magistrát od září zvažuje povinnost nošení roušek ve všech uzavřených prostorách včetně MHD.


Problémy s testováním hlásí Brno. Na volný termín tam lidé musejí čekat i několik dní. V Brně je testovacích center pět, ale jen tři z nich jsou určena pro bezplatná testování na základě lékařského doporučení.

Kristýna Svobodová, ls TN.cz