Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Trable s ropovodem

V Družbě je opět špinavá ropa. Může to být záminka pro zdražení paliv

Ropovod Družba
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

V části ropovodu Družba vedoucí z Běloruska do Polska byla ve středu zjištěna nová kontaminace ropy organickými chloridy. Podle zpravodajského serveru RBC to oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Dodávky ropy byly v tomto úseky ve středu večer přerušeny, ve čtvrtek ráno však byly obnoveny.

Měření ukázalo, že znečištění se vrátilo pod stanovený limit. Proto mohly být dodávky ropy obnoveny. O obnovení dodávek podle Transněfti rozhodla polská strana, píše RBC.


Problémy Družby mohou zvednout ceny paliv i v Česku, podle ekonomky Markéty Šichtařové by ovšem měl výkyv být krátký, trvající maximálně pár dní.


"I když je samozřejmě možné, že někteří pumpaři to můžou využít jako záminku pro větší zdražení," zamyslela se ekonomka, podle níž případný výkyv cen pocítí především velcí obchodníci s ropou. 


Ropovod vedoucí z Ruska se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.

 


Na konci dubna se do ropovodu Družba dostala ropa znečištěná organickými chloridy, které mohou poškodit rafinerie. Země napojené na Družbu proto dovoz prostřednictvím tohoto ropovodu dočasně zastavily. Do České republiky byl dovoz obnoven koncem května.


Kapacita ropovodu Družba činí až jeden milion barelů ropy denně, což je zhruba jedno procento globální poptávky.

 

Pusťte si reportáž o problémech ropovodu Družba:

 

pez tn.cz / ČTK