potopená loď

V Egejském moři se utopili další uprchlíci. Je jich už několik stovek

Téma:

V Evropě se opět rozhořela ostrá debata o přerozdělení prvních 160 tisíc uprchlíků mezi členské země Evropské unie. Odpor zemí střední a východní Evropy vůči povinným kvótám chce zlomit německá vláda, která teď odpůrcům hrozí soudním procesem. I přes chladnější počasí do Evropy stále proudí další uprchlíci - 18 jich včera nepřežilo cestu přes Egejské moře.

Policisté, členové pobřežní stráže, zdravotníci. V tureckém městě Bodrum se rozjíždí masivní záchranná operace na pomoc uprchlíkům, se kterými se při nebezpečné cestě do Evropy převrhla loď. Jen 14 běženců přežilo, 18 se v Egejském moři utopilo.

 

Většina migrantů míří do sousedního Německa, kam jen letos dorazilo okolo milionu běženců. Tamní úřady ale uprchlickou krizi nezvládají. Největším problémem je nedostatek ubytovacích kapacit. "Jedna instituce je určena pro 500 lidí, v tuto chvíli ale tady máme 3800 lidí a jejich počty se zvyšují každým dnem," uvedl předseda vlády Dolního Bavorska Heinz Grünwald.

 

Němcům, kteří na svá bedra převzali hlavní odpovědnost za ochranu statisíců běženců, pomalu dochází trpělivost a tlačí na ostatní země Evropské unie, aby si migranty rozdělily. Těm kdo uprchlickým kvótám nevyhoví, hrozí německý ministr zahraničí soudem. "Když to nejde jinak, pak je třeba věci řešit předem danou právní cestou. Není mi to příjemné, ale tak to musí být," prohlásil Frank-Walter Steinmeier.

 

S kvótami nesouhlasí třeba Česko nebo Slovensko, které už proti povinnému přerozdělování uprchlíků podalo žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. Tam by, podle německé vlády mohla skončit i žaloba proti odpůrcům kvót, kteří se nařízení nepodvolí.

 

 

V souvislosti s přerozdělováním migrantů pohrozilo tento týden rebelům i Rakousko. Tamní kancléř Werner Faymann přišel dokonce s návrhem, jak by se měla EU ke státům, které kvóty nerespektují, chovat. Řekl, že státy, které se nechtějí a nebudou na přerozdělování běženců podílet, by měly mít omezený přístup k fondům Evropské unie.

 

Naopak podle názorů některých eurokomisařů by Evropská unie neměla nikoho trestat, spíše země přesvědčit, aby se do pomoci uprchlíkům zapojily více. "Možná je to nějaká snaha vytvářet tlak na země, které jsou čistými příjemci prostředku z fondu EU. Pro Českou republiku není přijatelné, aby se o tom vedla diskuze. Takovéto výzvy mají spíše zájem rozdělovat Evropu a to Česká republika zájem nemá," řekl k tématu český premiér Bohuslav Sobotka.

 

 

TN.cz