Ženu srazil vlak

Dalo se tragédii zabránit? Dívku v tunelu mělo odhalit zabezpečení

Téma:

Zabezpečovací zařízení v nejdelším železničním tunelu u nás pravděpodobně nefungují tak, jak mají. Do čtyřkilometrového tunelu mezi Rokycany a Plzní se včera dostala mladá dívka a po srážce s vlakem zemřela. Přitom moderní systémy měly podobnému scénáři předejít!

Přivolaní záchranáři už nemohli dívce pomoct. Okolnosti nehody nyní vyšetřují policisté. "Na místě neštěstí se v současné chvíli nachází kriminalisté, kteří prověřují veškeré okolnosti této události. Vzhledem k tomu, že je případ na začátku, nebudeme poskytovat žádné další informace," řekla v sobotu večer tisková mluvčí plzeňské policie Hana Rubášová.

 

Nehoda se stala v tubusu tunelu ve směru z Plzně. Vlaky na trati z Prahy do západočeského města tak mohly po nehodě využívat pouze jednu kolej a nabíraly zpoždění.

 

Podle informací televize Nova se tělo dívky našlo zhruba kilometr a půl od vjezdu do tunelu. Jak se mohla dostat tak daleko je ale záhadou.

 

GALERIE: V Ejpovickém tunelu srazil vlak mladou dívku

1
/
4
Zdroj: TV Nova
Ejpovický tunel - 1

 

"Velký důraz je kladen na zajištění bezpečnosti v tunelech, provoz vlaků zde budou hlídat nejmodernější technologie," řekl při slavnostním otevření tunelu generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Svoboda. Tomu, aby se do tunelu někdo dostal, mají zabránit plot, kamerový systém a laserová čidla.

 

"Cokoliv se tam dostane od velikosti lišky, tak automaticky vyvolá poplach a posílá informace do Rokycan, Prahy, na drážní hasiče a výhledově i na budované dispečerské pracoviště v Plzni," prohlásil pro ČTK v listopadu Milan Majer ze SŽDC.

 

Dispečer má tedy možnost omezit nebo zastavit provoz. Dívka se tedy podle všeho neměla do tunelu vůbec dostat. Jak k situaci došlo, je předmětem vyšetřování.

 

Podle mluvčího SŽDC Pavla Tesaře funguje systém zatím ve zkušebním provozu, který pro správce železnice zajišťuje firma AŽD Praha. "Vyhodnotí celou diagnostiku a potom na základě těch zjištění budeme přijímat konkrétní opatření," uvedl Tesař.

 

 

Mluvčí společnosti AŽD Praha Jiří Dlabaja odkázal TV Nova na SŽDC. "Omlouvám se, ale do vyšetření případu Policií ČR nemůžeme tento případ ani okolnosti komentovat, byly by to pouhé spekulace," napsal Dlabaja.

 

Dívka podle informací TV Nova zmizela v sobotu dopoledne. Jak  dlouho byla uvnitř tunelu a kdy přesně zemřela, není v tuto chvíli jasné.

pan TN.cz