jaderná katastrofa

V elektrárně Fukušima začalo odstraňování radioaktivního paliva

Odstaňování odpadu ve Fukušimě
Zdroj: Profimedia
Téma:

V jednom ze zničených reaktorů jaderné elektrárny Fukušima začalo odstraňování radioaktivního paliva, delikátní operace by měla podle odhadů trvat až dva roky. Jaderná elektrárna byla v roce 2011 zničena při nejhorší jaderné havárii od Černobylu.

Společnost Tokyo Eletric Power Comany (TEPCO) v pondělí odstartovala velmi náročnou operaci, při které ze třetího reaktoru zničeného jaderné elektrárny Fukušima 1 odstraní více než 500 palivových tyčí ze skladovacího bazénu, uvádí portál BBC.

 

Operace byla naplánovaná už na rok 2014, kvůli sutinám po zemětřesení a velmi vysoké radiaci musela být ale několikrát odložena. Samotné odstraňování paliva by mělo zabrat kolem dvou let.

 

Celá operace probíhá na dálku, kvůli stále vysoké radiaci byla vybudována speciální konstrukce s ocelovým rámem a filtrační ventilací, samotné palivo odstraňuje jeřáb.

 

 

Jaderná elektrárna Fukušima 1 byla zničena v roce 2011.Japonsko zasáhlo velmi silné zemětřesení, které vyvolalo ohromnou vlnu tsunami. Reaktory by zemětřesení měly vydržet, právě slaná voda, který reaktory zatopila, zničila záložní generátory, čerpadla a zdroje napájení.

 

GALERIE: Uvnitř reaktoru ve Fukušimě

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Robot pronikl do reaktoru ve Fukušimě

Prohlédněte si vnitřek reaktoru ve Fukušimě.

 

Kvůli tomu nebylo možné reaktory nadále chladit. Postupně došlo k obnažení paliva a v reaktoru vznikal vodík. Následně elektrárnou otřásly tri mohutné exploze, jádra tří reaktorů se při nich roztavila. Čtvrtý reaktor byl v době katastrofy mimo provoz.

 

Podívejte se na záběry z reaktoru, které na začátku roku 2017 pořídil malý robot:


 

klma TN.cz