extrémní vedro

V Evropě padaly teplotní rekordy. Horka si vyžádala několik životů

Extrémní horko ve Francii
Zdroj: Profimedia
Lidé v Paříži se chladili pod Eiffelovkou
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 25.7. 2019 21:01
Téma:

Evropu tento týden sužuje vlna veder. Čtvrtek byl v řadě zemí nejkritičtějším dnem, kdy padaly teplotní rekordy. Ve Francii naměřili nejvyšší teplotu v západní Evropě vůbec. V důsledku horka tam mělo zemřít pět lidí, další dva přišli o život v Británii a jedno smutné úmrtí tříletého chlapečka zaznamenali i v Rakousku.

Nejvyšší teplotu ve čtvrtek naměřili v Paříži, kde se vyšplhala na 42,6 stupňů. Překonala tak rekordy v celé západní Evropě. Pařížané navíc zažili i nejteplejší noc v dějinách města. Francouzská meteorologická agentura varuje, že se může Paříž rozpálit na ještě vyšší teplotu.

 

Úřady ve Francii vydaly varování, aby lidé pokud možno pracovali z domova. Některé školky byly uzavřeny. Na včasnou prevenci si země dává od roku 2003 pozor - tehdy v důsledku srpnové vlny veder zemřelo téměř 15 tisíc lidí. Přesto nyní podle BBC došlo ve Francii k pěti úmrtím, které mohly být způsobené právě horkem.

 

V Londýně si horka vyžádala minimálně dva životy. Oba muži zemřeli, když se chtěli zchladit v Temži. Britské úřady doporučily obyvatelům, aby necestovali vlakem, kvůli horku totiž hrozilo vykolejení. Mnohé spoje byly úplně zrušeny.

 

Mezi oběti horka v Evropě patří i tříletý chlapeček z Rakouska. Dítě bylo u svých prarodičů a odešlo ven z domu, kde si vlezlo do auta. Venku bylo zrovna 37 stupňů, takže se vnitřek vozu proměnil v peklo. To ale chlapečka neodradilo od toho, aby si v autě zdřímnul. Když ho po hodině našli, byl už v bezvědomí a zachránit se ho už nepodařilo.

 

 

Extrémní horka zasáhla i Německo, kde naměřili rekordní teplotu v Dolním Sasku - vyšplhala na 41,9 stupňů. Překonala tak rekord, který padl o den dříve, a to 40,5 stupňů. Teplotní rekordy padly i v Nizozemí, kde kvůli selhání ventilátoru na farmě zemřely stovky prasat.

 

V celé Evropě zaznamenalo nejméně 12 zemí teplotní rekordy. Podle meteorologů je kontinent na cestě k nejteplejšímu červenci v historii záznamů od roku 1880.

 

Podívejte se na reportáž o extrémních vedrech v Česku i v Evropě:

Související témata:
TN.cz