nepříznivé počasí

V Evropě udeřila cyklóna, jeden mrtvý! Hrozí povodně, na horách laviny

Bouřky ve Francii
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 3. 11. 2019
Téma:

Meteorologové očekávají v Evropě v následujících dnech velké množství srážek. Spadnout by mohlo až 500 mm. Lidé by si měli dát pozor před povodněmi, které by mohly ohrozit státy na západním Balkáně a ve střední Evropě. Silné bouře se objeví také na pobřeží Jaderského moře. V Alpách bude zase vydatně sněžit. Podle meteorologů napadne 150 cm čerstvého sněhu, hrozí laviny.

Nad západním Balkánem a Středomořím se vyvíjí dešťové srážky, které po víkendu udeří. Podle Sever Weather Europe budou zpočátku srážky mírnější, a to kolem 150 – 200 mm. Poté se však zvýší. Do středy by mohlo spadnout až 500 mm srážek. Nejhorší situace bude nejen na západním Balkáně, ale také na severu Apeninského poloostrova. V těchto oblastech může dojít k lokálním záplavám.

 

Ve Středozemním moři a na severním a východním pobřeží Jaderského moře. Například chorvatský Národní hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před deštěm pro region Dubrovník, Split, Rijeku nebo Knín. Ta platí od nedělní 23. hodiny. Nepříznivé počasí bude také doprovázet silný vítr o rychlosti až 75 km/h.

Přívaly dešťových srážek vytopily některé domácnosti ve Francii: 

 

Ve Francii meteorologové vydali varování před vydatným deštěm a povodněmi. Dále také v zemi udeří silný vítr, který dosáhne rychlosti až 140 km/h. Hrozí komplikace v dopravě, popadané stromy mohou způsobit škody a může dojít k poškození elektrického vedení.

 

 

Vydatné deště ohrozí také Spojené království. Výstraha platí především pro sever Skotska. Už v sobotu však zemi ohrožovala silný cyklóna, která si vyžádala jednu oběť, infromoval deník Mirror. Na ženu spadl strom.

 

A nepříjemné podmínky budou také v Alpách. Tam se však místo deště objeví sníh. Napadnout by ho mohlo až 150 centimetrů. Kvůli tomu může dojít i k lavinám.

TN.cz