Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

přírodní živel

V Evropě udeřily bouřky: Zapálené domy, záplavy, uzavřené silnice!

Západní Evropou se ve středu a ve čtvrtek prohnaly silné bouřky, které způsobily velké škody. Spadlé stromy blokovaly dopravu. Na několika místech v Německu a ve Francii blesky zapálily domy. Řeky se vylily z břehů a na mnoha místech voda zatopila sklepy.

V Kapellen nedaleko belgických Antverp kanalizace nestíhala odvádět vodu a stovky domů - tak jako i na dalších místech v okolí - zůstaly pod vodou. Během hodiny tu napršelo až 50 litrů vody na metr čtvereční.

 

"Nic tu nefunguje. Voda tu byla po kolena. hasiči ještě čerpají vodu ze klepa. Všechno bylo pod vodou, elektřina, plyn. Nic nám nezůstalo," hořekoval jeden z místních.

 

Ještě dramatičtější situace byla ve středu v Německu a ve Francii. Blesky zapálily několik domů. Toulouse se prohnala nejhorší bouřka za posledních dvacet let. Vítr měl v nárazech rychlost přes 140 kilometrů za hodinu.
 

 

 

Silné bouřky paralyzovaly i část Rakouska a Maďarska. Tam během několika hodin napršelo tolik vody, co jindy za celý měsíc. Na několika místech spadlé stromy uzavřely silnice i železnici.

reg/Vladimír Kouba TN.cz