Extrémní počasí

V Evropě udeřily tornáda i povodně: Poničené domy, 7 zraněných!

Tornádo v Lucembursku
Zdroj: Profimedia
Tornádo v Lucembursku poničilo rodinný dům
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 10.8. 2019 13:41
Téma:

Silné bouře dorazily v pátek do Francie a napáchaly obrovské škody. Déšť zaplavil ulice města Toulouse, tornádo se přehnalo přes departement Nièvre ve střední části země. Lidé byli také několik hodin bez elektřiny. S extrémním počasím se potýkalo i Lucembursko, kde tornádo zranilo sedm lidí. Přírodní živel řádil také v Amsterdamu.

Z pátka na sobotu vyjížděli hasiči k popadaným stromům a vytrhaným střechám ve městě Toulouse na jihozápadě Francie. Silnou bouři doprovázely i přívalové deště, které zaplavily ulice. 

 

V zemi udeřilo také tornádo. Největší škody napáchalo v obci Sermoise poblíž města Nevers v departementu Nièvre. Ten se nachází ve střední části země. Tornádo poničilo domy, vyvrátilo stromy a lidé byli několik hodin bez proudu. "V 19:30 je 230 domů bez elektřiny. Obnovení bude trvat déle, naše týmy jsou však v terénu," informovala obec obyvatele. Živel naštěstí nikoho nezranil, uvedl deník France Bleu.

 

Spadlé dráty elektrického vedení řešili hasiči také v obci Saint-Jean-aux-Amognes, tam bylo bez proudu sedmdesát domácností. Popadané stromy a větve uzavřely křižovatku D13 z Nevers do Sermoise. Provoz by měli silničáři obnovit až v pondělí, informoval portál lejdc.fr.

 

Povodně v Toulouse

 

Tornádo překvapilo také obyvatele a turisty v nizozemském Amsterdamu. Přes město se přehnalo v pátek po deváté hodině večer. S sebou bralo části střech, slunečníků i nábytek z restaurací. Jedna ze střech dopadla na cyklotrasu, naštěstí na ní v tu chvíli nikdo nebyl. Tornádo doprovázel i vítr o rychlosti 105 km/h, uvedl portál hartvannederland.nl.

 

Tornádo v Amsterdamu

 

Největší škody však přírodní živel napáchal v jižní části Lucemburska. Tornádo zranilo sedm lidí, z toho jednoho vážně. Všechny zraněné ošetřila místní nemocnice. Ve městě Pétange vytrhalo střechy ze stovky domů. Podle starosty Pierra Mellina město lidem zajistilo ubytování v hotelech a vláda povolala krizový tým.

 

 

V Lucembursku tornáda nejsou obvyklá. Podle meteorologa Boba Hensona se však v Evropě jejich počet stále navyšuje. Nejvíce tornáda řádí v červenci, častá jsou ale i v červnu a v srpnu, informoval potrál weather.com.

 

Tornádo v Lucembrusku způsobilo obrovské škody

 

Podívejte se na záběry tornáda, které se nejspíš přehnalo přes sever Čech:

TN.cz