náročná operace

V Indii úspěšně oddělili siamská dvojčata. Jedno hýbe končetinami

Operace siamských dvojčat - 2
Zdroj: Profimedia
Operace proběhla úspěšně.

Chirurgové v indickém Dillí úspěšně oddělili siamská dvojčata spojená hlavami. Dvouletí chlapci Jaga a Kalia podstoupili šestnáctihodinovou operaci a nyní se zotavují. Jeden z chlapců dokonce hýbe končetinami.

Tým třiceti lékařů byl zapotřebí k této náročné operaci. Bylo to vůbec poprvé, co se v Indii separování siamských dvojčat uskutečnilo.

 

Chlapci se narodili se srostlými hlavičkami. Byli propojeni cévami a mozkovými buňkami, což se stává jen velmi zřídka.

 

"Příštích 18 dní bude extrémně kritických," přiznal Randeep Guleria, šéf lékařského týmu pro indická média. "Takto spojené děti se rodí v jednom ze tří milionů případů a v padesáti procentech zemřou do 24 hodin," tvrdí Guleria.

 

GALERIE: Operace siamských dvojčat

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Jaga and Kalia

 

Obě děti mají navíc další zdravotní potíže. Jaga má problémy se srdcem a Kalia s ledvinami. Podle lékařů byla nejtěžší transplantace kůže na hlavách.

 

Zatímco Kaliův zdravotní stav se zhoršil, Jaga již hýbe končetinami. Zůstává však stále napojen na dýchací přístroje. Kvůli potížím s ledvinami podstupuje denně dialýzu.

 

 

Kalia prozatím není při vědomí. I on je však stabilizovaný a jeho stav se velmi zlepšuje. Lékaři jsou velmi spokojeni se zotavováním obou chlapců.

 

Ještě však není vyhráno a chlapce čekají po zotavení další náročné operace. Především pak rekonstrukce lebek. Po oddělení jim právě  tyto části hlav stále chybí.

kik TN.cz