Koronavirus v Evropě

Evropa má dvakrát víc nakažených než Asie! "Pod zámkem" je třetina planety

Téma:

Počet případů nákazy koronavirem překročil celosvětově hranici 640 tisíc, téměř 30 tisíc lidí už zemřelo. Evropa má dvakrát více nakažených než Asie. Nejkritičtější situace zůstává v Itálii. Evropská komise se obává o budoucí soudržnost EU a připravuje společnou strategii.

Křivka nakažených i obětí koronaviru v Itálii nadále strmě roste, podle expertů však konečně pomaleji. Po vyvrcholení epidemie by pak měl začít počet nakažených i obětí klesat. I tak ale může jít ještě o dlouhé týdny, podpořit ducha pandemií zlomených lidí se tak snaží i hlava církve.

 

"Neprostupná temnota se snesla na naše náměstí, ulice a města. Všichni jsme na jedné lodi, všichni jsme ohrožení a zároveň potřební," řekl papež František na liduprázdném svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

 

Kritická je situace ve Španělsku. Řada lidí tam počítá s tím, že přísný zákaz vycházení bude platit nejméně do května. "Je normální, že lidé začínají být paranoidní. Jsou nervózní z té neustálé kontroly - zda si umyli ruce, když si sáhli na obličej nebo na mobil. Když si nedají pozor, sebe i všechny kolem nakazí," má jasno záchranář Pablo Rojo.

 

 

Také Německo, které hlásí přes 53 tisíc případů nákazy, musí počítat s prodloužením všech opatření. Podle kancléřky Angely Merkelové potrvají nejméně do 20. dubna.

 

Pro instituce Evropské unie jsou hlavním tématem zavřené hranice. Snaží se najít co nejefektivnější řešení, které by zároveň umožnilo zrušit omezení přeshraničního pohybu. "Potřebujeme inteligentní strategii, která ochrání zdraví našich obyvatel, ale zároveň udrží nad vodou naši ekonomiku," vysvětlila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

 

 

Karanténa v jednotlivých státech Evropy i celého světa doslova přepisuje dějiny, podle expertů je teď "pod zámkem" bezpečnostních nařízení téměř třetina planety. A s narůstajícím počtem nakažených i obětí se přidávají další země.

 

Opatření se týkají také Maďarska, kde platí karanténa velmi podobná té české. Po 14 dní tam lidé mohou jen na nákup a do práce. Povolená je pouze zdravotní procházka, při které se však nesmí shlukovat více lidí na jednom místě. Podle vlády je v případě nutnosti připravena zasáhnout také policie.

 

Nášelová/kč TN.cz