koronavirus

V Itálii začal hon na pacienta nula, do terénu byli vysláni lovci viru

Nákaza koronaviru v Itálii - 3
Zdroj: Profimedia
Odborníci se zabývají koronavirem
Regina Zajícová
Regina Zajícová
25.2. 2020 10:18
Téma:

Itálie se potýká v posledních dnech s nárůstem počtu nakažených lidí koronavirem. Nemoci už podlehlo sedm lidí. Země se proto snaží najít "pacienta 0", který mohl nemoc rozšířit. Jelikož je to závod s časem, má situaci na starost speciální tým. Italská média jim říkají lovci viru.

Odborníci na infekční choroby zkoumají život 38letého Mattia z italské Codogně, který jako první skončil v karanténě kvůli koronaviru. Nemoc se projevila i u jeho těhotné manželky. Podle portálu CNN její život není v ohrožení.

 

O případu lékaři dostali zprávu ve čtvrtek večer. Poté ji předali ministerstvu zdravotnictví a také na oddělení infekčních chorob. Dále se o muži dozvěděly institucionální a donucovací orgány. Hned na to začalo v zemi pátrání po pacientovi nula. Mattia totiž podle úřadů není tím, kdo nemoc do Lombardie zatáhl.

 

Nejdřív museli lékaři vyhodnotit zdravotní stav Mattia, zjistit jeho očkování, rodinné anamnézy. Poté začal výslech. S kým se naposledy muž setkal, kde bydlí, co jedl nebo jaká místa navštívil. Dále také s jakými obchodními partnery komunikoval před onemocněním. Do pátrání byl proto povolaný speciální tým expertů s dlouholetými zkušenostmi. Ten musí také zjistit, s kým například seděl muž nebo jeho příbuzní v letadle či ve vlaku.

 

 

Plukovník Rosario Giacometti, který stojí v čele operačního oddělení, si den přijetí Mattia velmi dobře pamatuje. "Ve čtvrtek o půlnoci jsem měl telefonní hovor. Od té doby už nikdo z nás nespal. Viděli jsme to mnohokrát v případech meningitidy…Hledáme spojení mezi případy, sdílenými místy… každá sekunda je rozhodující," vysvětlil Giacometti portálu Corriere.

 

Zatím se týmu pacienta nula nepodařilo najít. Myslel si, že by jím mohl být farmář, který se v posledních dnech vyskytoval ve městě Codogno. Výsledky testů na koronavirus však u něho vyšly negativně a muž tak přenašečem nebyl. I tak bude tým zkoumat, s kým mohl přijít do kontaktu. 

 

Podívejte se na rozhovor s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem:

Související témata:
TN.cz