Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

volby

Italové si volí parlament. Jejich rozhodnutí sleduje celá Evropa

Italští politici
Zdroj: ČTK
GIORGIA MELONIOVÁ, SILVIO BERLUSCONI, MATTEO SALVINI, RAFFAELE FITTO

Úderem sedmé hodiny ranní se po celé Itálii otevřely volební místnosti. Nové složení parlamentu může vybírat kolem 51 milionů oprávněných voličů. Hlasování skončí hodinu před půlnocí, první povolební odhady budou zveřejněny okamžitě, první předběžné výsledky by měly být známy v pondělí ráno.

O přízeň voličů se ucházejí tři hlavní politické bloky. Kromě středolevé koalice, jíž dominuje dosavadní vládní Demokratická strana (PD) expremiéra Mattea Renziho, mají největší šanci na úspěch populistické Hnutí pěti hvězd (M5S) a favorizovaná středopravá koalice kolem strany Vzhůru, Itálie bývalého předsedy vlády Silvia Berlusconiho.

 

Analytici odhadují, že žádný z bloků nezíská parlamentní většinu a volby skončí patem. Největšími tématy kampaně byla hospodářská situace a migrace. Právě kvůli svému postoji v otázce migrace by značnou podporu mohla podle průzkumů získat protiimigrační Liga severu Mattea Salviniho.

 

 

Salvini a Berlusconi by svůj hlas měli dnes odevzdat v Miláně, Renzi ve Florencii, premiér a člen PD Paolo Gentiloni v Římě a lídr kandidátky M5S Luigi Di Maio ve městě Pomigliano d'Arco u Neapole.

ČTK/ lud TN.cz