Ohnisko nákazy

V italském hotelu chytili nejméně čtyři Češi koronavirus. Funguje dál!

Koronavirus - letiště Brazílie
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 5. 3. 2020
Téma:

Jako ohnisko nákazy koronavirem se jeví hotel v italském alpském středisku Auronzo di Cadore, který nedávno navštívilo několik rodin z Česka. Nebezpečnou nemoc tu podle aktuálních informací chytili minimálně čtyři účastníci tohoto zájezdu. Přesto hotel podle všeho funguje dál.

Podle informací TN.cz měla čtveřice českých rodin jarní prázdniny strávit v Hotelu Centrale ve středisku Auronzo di Cadore. Nejprve se nákaza potvrdila u muže z Děčína, později u ženy ze stejného města.

 

A ve středu ústecký hejtman Oldřich Bubeníček oznámil, že koronavirem se nakazily další dvě ženy z Děčína - jedna dospělá a jedna nezletilá. Následně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že tyto dvě nakažené jsou příbuzné již dříve infikované ženy.

 

Zdroj TN.cz řekl, že podle jeho informací majitelka hotelu už o všem ví, celá záležitost ji velmi mrzí a hotel je uzavřený. Podle zjištění redakce ovšem ubytovací zařízení funguje dál v běžném režimu.

 

 

Na zaslaný e-mail s dotazy nikdo z personálu nereagoval, a muž, který telefon v hotelu později zvedl, pro změnu tvrdil, že nemluví anglicky.

 

Na volání v italštině ve středu večer zaskočená recepční reagovala slovy, že o žádných nakažených Češích nic neví a zajímalo ji, kde redakce TN.cz informaci získala. Žádná opatření tudíž hotel nezavedl.

 

Redakce TN.cz se snažila informaci, že Češi byli ubytovaní v Hotelu Centrale, ověřit i z dalších zdrojů. Neuspěla u českých ministerstev zahraničí ani zdravotnictví, jméno hotelu prý nezná ani italské velvyslanectví v Praze, které ovšem zároveň napsalo, že je s českými úřady v každodenním kontaktu.

 

"Od prvního dne jsou úřady ve spojení prostřednictvím velvyslanectví, které získává informace od příslušných českých orgánů pro veřejné zdraví," odepsala na dotaz TN.cz Jitka Galli z italské ambasády.

 

Na dotaz, zda italské úřady mají možnost nařídit například dočasné uzavření hotelu nebo alespoň jeho kompletní dezinfekci, odvětila: "Odpovědné orgány v Itálii přijímají od prvních případů nákazy všechna nutná opatření vedoucí k izolování ohnisek a omezení rozšíření viru." Na otázku tak v podstatě ambasáda neodpověděla.

 

 

Informaci zdroje se podařilo ověřit až u ústeckých hygieniků. "Nám dotyční řekli, že bydleli v Hotelu de Centrale," uvedla šéfka ústeckých hygieniků Lenka Śimůnková. Zároveň ale připustila, že název nemusí být přesný. 

 

Její slova potvrzují i internetové vyhledávače, které v letovisku Auronzo di Cadore znají pouze Hotel "Centrale", ne "de Centrale". 

 

Pusťte si středeční reportáž TV Nova o koronaviru:

Související témata:
TN.cz