druhé volby v roce

V Izraeli začaly předčasné volby. Netanjahu jde tvrdě proti Arabům

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 9:52
17.9. 2019 7:41
Téma:

V Izraeli v úterý odstartovaly předčasné parlamentní volby. Očekává se, že v nich těsně zvítězí současný premiér Benjamin Netanjahu. Jedná se už o druhé volby za pouhých pět měsíců.

Voliči v Izraeli zamířili v úterý k volebním urnám letos už podruhé. Poté, co premiér Benjamin Netanjahu nebyl schopný za pět měsíců sestavit vládu, byly vyhlášeny předčasné volby.

 

Podle průzkumů se o voliče utkají pravicová strana Likud, v jejímž čele je Netanjahu, a středová koalice Modrá a bílá, kterou vede bývalý šéf generálního štábu izraelské armády Benny Ganc. Hlasovat lidé mohou do 22. hodin tamního času, poté se volební místnosti uzavřou.

 

Netanjahu se v kampani zaměřil především na otázku izraelské suverenity. Minulý týden podle BBC prohlásil, že pokud vyhraje volby a zahájí tak už páté funkční období, uplatní územní nároky Izraele na Západní břeh Jordánu, který je částečně mezinárodně uznáván jako součást Palestiny.

 

 

"Nacházíme se na vrcholu historických změn židovského národa a státu Izrael. Žádám vás o důvěru, abychom mohli dokončit historický úkol a navždy upevnit izaelské hranice a zajistit bezpečnost," vyzval voliče v pondělí Netanjahu.

 

Jeho kampaň byla zároveň výrazně protiarabská. Podle něj žije v Izraeli početná arabská menšina, která ohrožuje zemi, a varoval před tím, že by volby mohly být v arabských oblastech zmanipulovány.

 

První letošní volby se uskutečnily v dubnu a obě dominantní strany získaly ve 120členném parlamentu 35 křesel. Premiérského mandátu se měl chopit Netanjahu, protože to vypadalo, že se jeho blok pravicových stran opře o většinu. Nakonec ale nedokázal vytvořit životaschopnou vládní koalici a o zahájení pátého funkční období se tak pokusí až v nynějších volbách.

 

Podívejte se na výsledky dubnových voleb v Izraeli v reportáži TV Nova:

TN.cz