extrémní podmínky

V jeskyni objevili i tělo druhého muže. Nemohou se k němu dostat!

Záchrana polských speleologů - 4
Zdroj: Enex
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 7:36
25.8. 2019 7:11
Téma:

Polští záchranáři objevili tělo druhého speleologa, který zůstal kvůli vodě uvězněn ve Velké sněžné jeskyni v polských Tatrách. Těla obou mužů se jim ale zatím nepodařila vyprostit. V Polsku zatím platí zákaz vstupu do všech jeskyní v této oblasti.

Dvojice uvízla před týdnem asi 500 metrů pod vchodem do Velké sněžné jeskyně. Cestu jim odřízla voda, která stoupla po deštích. Speleology se snažili zachránit až tři desítky polských záchranářů. Na pomoc jim vyrazil také slovenský tým.

 


Vyproštění těl bude trvat delší dobu, protože se k nim musí dostat před úzké tunely. Na místě jsou také pyrotechnici, kteří se snaží rozšířit nejužší místa pomocí náloží. "V tomto ohledu spolupracujeme s Vojenským ústavem vyzbrojovací techniky," uvedl záchranář Jan Krzysztof, podle kterého ale bude prioritou bezpečnost jeho týmu.


Všichni doufali, že se muže podaří zachránit. Panovala však velká obava o jejich život kvůli nepříznivým podmínkám v jeskyni. Situaci komplikovala především nízká teplota uvnitř jeskyně a hloubka vody. "Vzhledem k dlouhé době pobytu mužů v extrémních podmínkách existují vážné obavy o jejich zdraví," řekl záchranář Piotr Konopka.

 

 

 

V prvních dnech pátrání našli část jejich výstroje. Předpokládali, že se speleologové zbavovali svých věcí, aby se mohli v úzkém prostoru lépe pohybovat.


Velká sněžná jeskyně, která je nejdelší a zároveň nejhlubší v Tatrách, se nachází u hranic se Slovenskem a má celkovou délku 24 kilometrů.

 

mik TN.cz