vyprošťování

Muže v jeskyni zavalila skála. Záchrana trvala několik hodin

Téma:

V jeskyni Nová Drátenická v Moravském krasu uvízl v neděli před polednem speleolog. Na místě zashují hasiči i záchranka. Zraněného muže se hasičům podařilo před šestou hodinou vyprostit.

Zásah začal podle informačního portálu jihomoravských hasičů půl hodiny před polednem, v jeskyni Výpustek uvízl speleolog, kterého zavalil balvan. Na jeho vyproštění pracovalo osm jednotek hasičů, na místě byli také záchranáři. Původní zprávy hovořily o tom, že speleolog uvízl v jeskyni Výpustek.

 

Jeskyňář zažíval ukrutnou bolest, nohu mu balvan rozdrtil. Kvůli nízké teplotě v jeskyni postavili hasiči stan, do kterého pumpovali teplý vzduch, zraněný tak dostal pomoc hned po vyproštění.  Nicméně otvor do jeskyně byl moc úzký pro nosítka, hasiči ho museli ještě rozšířit.

 

Krátce před šestou hodinou večer se zraněný jeskyňář znovu nadechl čerstvého vzduchu. Bez pomoci by pod zemí zemřel na podchlazení. Boj o jeho vysvobození trval šest a půl hodiny.

 

Zavalená noha byla několik hodin bez přísunu krve a teď už záleží jen na dovednosti chirurgů, jestli rozdrcenou končetinu dokáží zachránit.

  

 

Jihomoravští hasiči zasahovali v jeskyních například loni v listopadu. Tři jeskyňáři se zřítili z žebříku při sestupu do jeskynního systému Nový Lopač. Jednoho ze zraněných musel do nemocnice přepravit vrtulník.

klma TN.cz