unikátní fotografie

V Jizerkách vyfotili rysa! Nikdo ho tam přitom neviděl už 200 let

Téma:
rys

Na české straně Jizerských hor se vůbec poprvé objevil rys ostrovid. Zoologové dnes odtajnili dva unikátní snímky z fotopastí. A další dobrou zprávu přidali i ze sousedních Krkonoš. Tam už rysi dokonce vyvedli mláďata.

Na dvou fotografiích je vidět procházející šelmu. Fotopast ji zachytila dva týdny po instalaci. "Mám radost, protože je to vlajkový druh. Je to vrcholový predátor a vykazuje to něco o práci, která se v Jizerkách provádí," neskrývá uspokojení zoolog CHKO Liberecký kraj Václav Tomášek.

 

V Jizerských horách přitom rysa ostrovida nikdo neviděl přes 200 let. Teď poprvé mají zoologové nezvratitelný důkaz, že tam žije. "Bylo to součástí většího projektu mapování velkých šelem v ČR," potvrdil koordinátor Hnutí Duha Miroslav Kutal.

 

 

Odborníky jen mrzí, že se z nočních snímků nedá vyčíst pohlaví rysa, ale věří, že ty budoucí jim ho pomohou určit. "Ta pravděpodobnost, že se rys vrátí, je poměrně velká. Domovský okrsek rysa je velký zhruba 200 až 400 kilometrů čtverečních. A to znamená, že Jizerské hory mohou být domovem pro jednoho až tři rysy.

 

Málokdo ale asi bude mít štěstí rysa zahlédnout. Až metr dvacet dlouhá šelma je velmi ostražitá a plachá. "Nikde na světě není známý případ, že by rys ostrovid napadl člověka," uklidňuje pro jistotu Miroslav Kutal.

 

 

Rysa oslavují i v Krkonoších, kam se vrátil před 7 lety a teď rodičovský pár zřejmě poprvé vyvedl mladé. "Naši lesníci mládě ve velmi mladém věku viděli a později - možná to samé, možná jiné - další mládě bylo vyfotografováno na polském území národního parku," řekl TV Nova Radek Drahný, mluvčí Krkonošského národního parku.

 

Současný stav rysa v Česku se odhaduje na 100 kusů. Kromě pytláků nemá v přírodě žádného nepřítele.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
tn.cz / gar