Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tragédie migrantů

71 mrtvých uprchlíků! Agrofert: Ten náklaďák už není náš

Zdroj: TV Nova

Rakouská policie dnes na východě Rakouska nedaleko hranic s Maďarskem našla v odstaveném nákladním voze více než 70 mrtvých běženců. Nákladní vůz nesl loga slovenské firmy patřící pod holding Babišova Agrofertu. Ten ale vlastnictví vozu popírá.

Rakouská policie dnes na východě Rakouska nedaleko hranic s Maďarskem našla v odstaveném nákladním voze 71 mrtvých běženců. Na tiskové konferenci to řekl policejní ředitel rakouské spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil. Z fotografií a videa, které zveřejnil list Kronen Zeitung, vyplývá, že vůz zřejmě pochází ze Slovenska: nákladní prostor auta je polepen nápisy ve slovenštině.

 

16

GALERIE: V kamionu v Rakousku našli těla běženců

Zdroj: ČTK

V kamionu v Rakousku našli těla běženců - 3

Hodnocení:


 

"Tato tragédie nás všechny zasáhla," prohlásila na tiskové konferenci Johanna Miklová-Leitnerová. "Pašeráci lidí jsou zločinci. Kdo si ještě teď myslí, že z dobré duše pomáhají běžencům, tomu není pomoci," dodala.

 

 

 

Nákladní vůz byl nalezen v odstavném pruhu na dálnici A4 nedaleko burgenlandského města Neusiedl am See. Dálnice A4 je hlavní tepnou mezi Vídní a Budapeští. Německý list Kurier uvedl, že podle prvních informací se běženci cestující v nákladovém prostoru vozu udusili. Řidič utekl.

 

Podle fotografií a zveřejněného videa má vůz vazbu na slovenský masokombinát Hyza. Ten na svém webu uvádí, že je od roku 2006 součástí skupiny Agrofert, která patří českému ministrovi financí Andreji Babišovi.

 

 

 

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ale popřel, že by vůz holdingu patřil. "Skoro na sto procent je jisté, že to není náš vůz. Byl náš, ale v roce 2014 jsme ho prodali na Slovensko. Které firmě, nechceme specifikovat, protož je v tom zřejmě také nevinně. Po nějakých přeprodejích skončil vůz i s původními nápisy v Maďarsku. To dokládá i fakt, že měl maďarskou poznávací značku," uvedl Hanzelka.

 

Podle mluvčího Agrofert vlastní ještě šest těchto vozů. "Všechny jsou ale podle signálu GPS na území Slovenska. Firma Hyza navíc do Rakouska zboží nikdy nevyvážela," dodal mlučí Agrofertu Hanzelka.

 

Podívejte se na práci policie na místě nálezu těl:

 

 

Šéf úřadu vlády maďarského premiéra Viktora Orbána János Lázár podle Reuters oznámil, že vozidlo je zaregistrované v Maďarsku, a to na rumunského občana.  Lázár také řekl, že maďarská policie spolupracuje s rakouskými kolegy v pátrání po řidiči. Ten by podle úřadů měl být také rumunského původu.

 

Vůz byl podle policie na dálnici odstaven již ve středu. Nález ohlásila společnost Asfinag, která spravuje rakouské dálnice. Rakouská policie také uvedla, že běženci zřejmě zahynuli již před delší dobou, což dokazuje míra rozkladu těl.

 

Ohledání místa nálezu dodávky potrvá podle kriminalistů několik dní. "Práce na místě činu dnes určitě nebude dokončena. Bude pokračovat v nadcházejících dnech," citovala APA Geralda Tatzgerna, který v Rakousku vede útvar vyšetřující obchody s lidmi. Dodal, že teprve po zevrubném prohledání okolí nákladního auta bude vozidlo odtaženo. O stavu těl Tatzgern odmítl hovořit.

 

Společnost Hyza má na svých webových stránkách reklamu, která uprchlíky zmiňuje. Podívejte se na ni tady:

 

tn.cz / ČTK / gar