VÝSLEDKY VOLEB

V krajích vznikají další koalice. V jižních Čechách míří ANO do opozice!

František Nyklas
František Nyklas
6.10. 2020 12:50
Téma:

Koaliční vyjednávání po volbách pokračují a jasno už je v dalších krajích. V Jihočeském kraji se rýsuje spolupráce pěti subjektů a vítězné hnutí ANO tam míří do opozice. V Libereckém kraji bude vládnout koalice utvořená kolem vítězných Starostů pro Liberecký kraj.

Právě Starostové pro Liberecký kraj vyhráli volby potřetí v řadě, a to s velkým náskokem. Získali 22 křesel v krajském zastupitelstvu. Spolupráci s druhým nejúspěšnějším hnutím ANO ale odmítli. Přednost dali ODS a Pirátům. Ve funkci hejtmana Libereckého kraje bude pokračovat Martin Půta (SLK).

 

"S hnutím ANO i SPD chceme v zastupitelstvu spolupracovat. Pokud budou v zastupitelstvu i ve výborech přicházet s racionálními návrhy, budeme přistupovat bez předsudků," uvedl Martin Půta. V radě budou mít Starostové pro Liberecký kraj pět zástupců a po dvou ODS a Piráti.

 

 

Téměř jasno už je i v Jihočeském kraji. Také tam ale vznikající koalice vyšachuje ANO, přestože hnutí volby těsně vyhrálo. Vládnout tam bude ODS společně s KDU-ČSL, TOP 09, ČSSD a Jihočechy 2012. Na funkci hejtmana aspiruje Martin Kuba z ODS.

 

Jihomoravský kraj povede podle všeho lidovec Jan Grolich a v čele Moravskoslezského zůstane zřejmě Ivo Vondrák (ANO). Na spadnutí byl vznik koalice také v Karlovarském kraji, a to pod vedením vítězného hnutí ANO. Spolupráci s ním ale na posledních chvíli odmítl klíčový partner Místní hnutí za harmonický rozvoj.

 

ts TN.cz