nebezpečí na horách

V Krkonoších stále hrozí pád lavin! Horská služba popsala, kdy se to zlepší

Vrtulník
Zdroj: TV Nova
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 14:17
22.3. 2021 13:44
Téma:

V Krkonoších stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Lidé by se tak při túrách po českých horách měli mít stále na pozoru. Podle záchranářů horské služby se riziko nezmírní, dokud nezmizí hranatozrnité krystaly.

Lavinové nebezpečí je zejména v Krkonoších značné, stále tam platí třetí stupeň. Na hřebenech je až 140 centimetrů sněhu, v závětrných svazích, žlabech a odtrhových zónách je ho více.

 

"V novém, navátém sněhu se vyskytují slabé vrstvy z krupek a vytvářejí se vrstvy z hranatých krystalů a to ve všech expozicích. Profily vykazují nízkou stabilitu," vysvětlil Robert Dlouhý z Horské služby ČR s tím, že se ve všech expozicích mohou vyskytnout laviny z nestabilních vrstev starého sněhu.

 

Riziko pádu lavin jen tak nezmizí, podle horské služby musí nejdříve zmizet hranatozrnité krystaly. "To nastane pouze v okamžiku oblevy, kdy se sníh lidově řečeno "promočí". Dávejte na sebe na horách pozor, zbytečně neriskujte a sledujte naši lavinovou předpověď," apelují záchranáři.

 

 

V neděli 14. března se v Krkonoších utrhlo hned několik lavin, na české straně jedna, na polské dvě. Sníh bohužel zavalil ženu. Tu se záchranářům podařilo ze sněhu dostat, následně byla transportována do nemocnice. Dva muži byli zraněni lehce.

  

O den později pak přišla velmi smutná zpráva, žena svým zraněním i přes veškerou snahu lékařů podlehla.

 

 

Následně se ukázalo, že další tři skialpinisté, kteří byli na místě, když spadla lavina, nepomohli při pátrání po pohřešované a někteří zmizeli ještě před příjezdem záchranářů. Dalším problémem bylo, že dva muži, kteří po ženě pátrali, přemístili její hůlku, kterou nalezli. Navíc skupina neměla patřičné lavinové vybavení.

 

Na reportáž TV Nova o pádu lavin se můžete podívat zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz