Národ houbařů

V lesích leží poklad! Češi vloni nasbírali lesní plody za 5 miliard

Téma:

Češi si loni odnesli z lesů plody za více než 5 miliard korun. Celkově lidé v lese minulý rok nasbírali bezmála 40 tisíc tun lesních plodin - nejvíce samozřejmě hub.

Mezi nejčastěji sbírané plody patří houby, borůvky, maliny a ostružiny. Dá se ale říct, že počet sběračů byl loni nižší než v roce předchozím. Houby podle průzkumu sbírá 68 procent lidí, borůvky 43 procent a maliny a ostružiny okolo třiceti procent Čechů. Například bezinky a brusinky se sbírají nejméně.

 

Co se týče hub, tak těch loni houbaři nasbírali téměř 22 tun a to za zhruba tři a půl miliardy korun. Borůvek si lidé z lesa odnesli 7200 tun v celkové hodnotě 850 milionů korun. Méně se loni urodilo třeba malin těch Češi loni v lesích nasbírali 1600 tun, což je zhruba polovina dlouhodobého průměru.

 

Celková hodnota nasbíraných lesních plodin byla proti dlouhodobému průměru nadprůměrná, což je ale dáno dlouhodobě vzrůstajícími cenami.

 

 

Ze zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství také vyplývá, že lidé chodili loni chodili do lesa více než v minulých letech, každý Čech tam zašel téměř pětadvacetkrát.

 

Co se týče návštěvnosti lesů tak ta je nejvyšší ve Středočeském kraji. Podle toho, jak vypadá úroda hub letos, je možné že právě rok 2017 může být z hlediska sběru rekordní.
 

Související témata:
vbo, Dominika Janochová TN.cz