rozsáhlá akce

Leteckou pumu v Liberci se podařilo zneškodnit! Evakuace lidí skončila

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 26.9. 2019 21:27
Téma:

Leteckou pumu nalezenou ve středu v Liberci se podařilo policejním pyrotechnikům kolem půlnoci zneškodnit. Policie tak zrušila rozsáhlá bezpečnostní opatření, v rámci kterých musely být evakuovány tisíce lidí v okruhu 750 metrů. Rovněž došlo ke zprůjezdnění všech přilehlých komunikací včetně dálnice D35.

Leteckou pumu z druhé světové války našli v Liberci u Home Credit Areny ve středu odpoledne. "Na místě jsou pyrotechnici a probíhají tu rozsáhlá bezpečnostní opatření," řekla redakci TN.cz mluvčí policie Dagmar Sochorová. Pumu objevil bagrista při výkopových pracích.

 

Po 20. hodině mluvčí TN.cz řekla, že evakuace stále probíhá, kdy skončí zatím není jasné. Reportér TV Nova z místa před 22. hodinou hlásil, že evakuace se týká asi 4,5 tisíce lidí.

 

"Pyrotechnici musí uvést pumu do stavu bezpečného pro manipulaci, před tím ale musíme evakuovat obyvatele a zaměstnance provozoven v okolí 750 metrů. Nedokážu říct, kolika lidí se to přesně dotkne, jedná se však minimálně o stovky," uvedla Sochorová. Později se ukázalo, že bude potřeba evakuovat tisíce lidí. 

 

Podívejte se na vyjádření mluvčí policie Dagmar Sochorové k rozsáhlé akci v Liberci v následujícím videu:

 

"Postupně také budeme uzavírat přilehlé silnice včetně dálnice D35. Ta bude uzavřená od sjezdu k Makru na kraji města po sjezdu ke Glóbusu, takže v podstatě skoro v celém Liberci," dodala Sochorová. 

 

"Žádáme občany, aby se místu vyhnuli a nekomplikovali činnost záchranným složkám," vyzval obyvatele Liberce primátor města Jaroslav Zámečník. Kromě policie na místo dorazili i hasiči.

 

 

Liberečtí policisté se s nevybuchlými bombami v Liberci musí potýkat poměrně často. Naposledy evakuovali více než 3500 lidí ze dvou nákupních center v červenci.

 

GALERIE: Nález letecké pumy v Liberci

1
/
7
Zdroj: TV Nova
Letecká puma v Liberci - 7

 

Krátce po půlnoci mluvčí policie oznámila, že pyrotechnici pumu zneškodnili a odvezli. Všichni evakuovaní lidé z vytýčeného perimetru se tak s úlevou mohli vrátit do svých domovů. V uzavřené oblasti byl obnoven normální provoz, byly zprůjezdněny všechny uzavřené silnice včetně dálnice D35 a železnice.

TN.cz