VIDEO

V Lovosicích spustili na vodu obří tanker, bude sloužit na moři

Téma:

Lovosická loděnice spustila na Labe další obří nákladní tanker. Stavěl se půl roku a na vodě byl během pouhých několika vteřin. Jediné takové plavidlo nahradí víc než stovku kamionů, které často přetěžují silnice i dálnice. Podívaná přitáhla do loděnice desítky zvědavých návštěvníků.

Obří plavidlo měří na délku 110 metrů, samo o sobě váží 900 tun a uveze 2500 tun nákladu. To je množství, na které by jinak byla potřeba přibližně stovka náklaďáků.

 

Plavidlo se v lovosické loděnici stavělo přibližně půl roku. Jakmile to stav hladiny Labe dovolí, popluje k novému majiteli do Nizozemska. Tam bude sloužit jako zásobovací loď obřích zaoceánských lodí.

 

"Je určený k převozu speciálních látek, chemicky aktivních. Bude odtlačena do přístavu v Lovosicích, tam počká na příznivý stav," řekl TV Nova majitel loděnice Oleh Pantelemoněnko.

 

 

Spouštění plavidla, které bude primárně sloužit na moři, přihlíželo v loděnici několik stovek návštěvníků.

 

Než se z Česka dostane tanker po Labi do Hamburku a dál do nizozemského přístavu, je třeba na lodi dokončit ještě práce na vnitřním vybavení. Ale hlavně se musí počkat na vodu.
 

Související témata:
vbo, Martin Kočárek TN.cz