očkování

V malé obci se nechala otestovat třetina obyvatel, 53 z nich mělo covid

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
Aktualizováno 20:42
4.3. 2021 13:11
Téma:

Hygienici na jihu Čech plošně testovali obyvatele v obci Kovářov. Během úterý jich otestovali 500. Výsledky ukázaly, že pozitivní byl každý devátý. Podle hygieniků je takové masivní testování jedinou možností, jak předejít šíření nákazy.

Do masivního testování se během úterý zapojili v Kovářově na Písecku hasiči a zdravotníci z českobudějovické nemocnice. Z celkem 1500 obyvatel se nechala otestovat asi třetina. Výsledky testů získali hygienici ve středu večer.

 

Nákaza se potvrdila u 53 lidí, tedy zhruba u každého devátého. "Byly to vlastně skryté případy bezpříznakové, které by nám tu infekci mohly šířit dál. Jednoznačně omezíme šíření v obci," vyjádřila se ředitelka jihočeské hygieny Kvetoslava Kotrbová.

 

K plošnému testování v Kovářově hygienici přistoupili poté, co zaznamenali v posledních čtyřech týdnech vysoké denní nárůsty. Během února tam onemocnělo covidem-19 okolo 130 obyvatel. "Toto je jednoznačně cesta, jak snížit výskyt nákazy a mít ho pod kontrolou alespoň částečně," vysvětluje Kotrbová. 

 

 

 

V jiné obci na jihu Čech tak velký výskyt pozitivních testů hygienici nemají. Co masivní šíření koronaviru v malé obci způsobilo, hygienici zjišťují.

 

Právě Písecko a Strakonicko, tedy okresy, které sousedí s Plzeňským a Středočeským krajem, jsou aktuálně podle hygieniků nejzasaženější v jižních Čechách.

Související témata:
Kateřina Sejková TN.cz