V Mexiku našli více jak 15 000 let staré pozůstatky mamutů

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
Aktualizováno 11:59
8.11. 2019 11:54
Téma:

Mexickým paleontologům se podařil unikátní objev - odhalili kosti mamutů, které před čtrnácti tisíci lety chytili pravěcí lidé do pastí. Zcela tím vyvrátili dosavadní předpoklady o způsobu lovu těchto mohutných býložravců.

Obrovská jáma na okraji mexické metropole vydala unikátní nález - 824 kostí čtrnácti mamutů a dalších dvou ve střední Americe vyhynulých druhů - velbloudů a koní. Tím ale úžas vědců neskončil.

Jakmile se archeologové zaměřili na samotné místo nálezu, věděli, že našli něco mimořádného. Dvě jámy jsou hluboké téměř dva metry a široké dvacet dva metrů. Přirozeně vzniknout nemohly. Po pečlivém zkoumání je jasno - jde o pasti pravěkých lidí.

Pasti jsou od sebe vzdálené zhruba čtyřicet metrů. V jedné jsou kosti osmi mamutů, ve druhé šesti. Vědci se domnívají, že pravěcí lovci vyděsili stádo mamutů, pomocí pochodní oddělili kořist a tu pak nahnali do pasti. Zcela tím vyvrátili dosavadní představy o lovu v této oblasti.

Pravěké pasti se podařilo objevit náhodou - mexické úřady chtěly u města Tultepec, které je severním předměstím mexické metropole, vybudovat novou skládku. Území o rozloze dvou hektarů ale po objevu kostí starých zhruba čtrnáct tisíc let zabrali archeologové a není jasné, kdy se Tultepec skládky dočká.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Enex