významný objev

V Mexiku objevili nejdelší jeskyni na světě. Skrývá tajemství Mayů

Téma:

V Mexiku objevili nejdelší podmořský jeskynní systém na světě. Měří 347 kilometrů a zřejmě odhalí mnoho nových informací o historii Mayské civilizace.

Po dlouhém zkoumání nekonečného bludiště podmořských chodeb badatelé zjistili, že dvě jeskyně ukryté pod hladinou karibského moře jsou propojené.

 

"Tato obrovská jeskyně je nejvýznamnějším podmořským archeologickým nalezištěm na světě. Ukrývá stovky artefaktů, včetně pozůstatků prvních osadníků Ameriky, stopy vyhynulých živočichů a samozřejmě důkazy o mayské kultuře," uvedl ředitel organizace zkoumající mayskou kulturu Guillermo de Anda.

 

347 kilometrů dlouhá jeskyně vznikla spojením systémů Sac Actun a Dos Ojos u letoviska Tulum na jihovýchodě Mexika.

 

Počátky Mayské civilizace se datují přibližně 2500 let před naším letopočtem. Badatelé věří, že se teď dozvědí víc o tom, jak Mayové žili, než jejich území v 16. století začali dobývat Španělé.

 

 

Součástí týmu byl i německý badatel Robert Schmittner,10 měsíců vedl tým potápěčů, než se podařilo prokázat, že jsou jeskynní systémy propojené. Na místě už ale pracuje mnohem déle.

 

"Úsilí trvalo přes 20 let. Znamenalo to prozkoumat stovky kilometrů zatopených jeskyní v oblasti. Já sám jsem věnoval 14 let průzkumu obřího systému Sac Actun. Teď je na nás všech, abychom jeskyně zachovali," řekl Schmittner.

 

Dalším cílem vědců je zjistit, jestli je jeskynní systém propojený také se třemi dalšími podmořskými jeskyněmi v okolí.

Související témata:
kik TN.cz