nedostatek personálu

V náchodské nemocnici je kritická situace, na pomoc tam vyrazili vojáci

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 18. 10. 2020
Téma:

Náchodská nemocnice trpí akutním nedostatkem personálu, okres přitom patří mezi nejpostiženější epidemií koronaviru. Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) musel požádat o pomoc dokonce i armádu, která do nemocnice poslala vojáky.

"Náchodská nemocnice v tísni! Chybí personál a hejtman žádá o pomoc. Naši výsadkáři zaujali pozice. Pomohou se vším, co je potřeba. Úklid, rozvoz stravy nebo dezinfekce. Nic není problém," oznámila Armáda ČR v neděli ráno na sociálních sítích. 

 

"V posledních dnech registrujeme v našem regionu vysoký nárůst počtu nakažených nemocí Covid-19. Oblastní nemocnice Náchod se snaží operativně vyčleňovat dostatečně velký počet lůžek pro pacienty s touto nákazou," uvedl statutární ředitel nemocnice Jan Mach.

 

Kromě vojáků nemocnice vyzývá k pomoci i dobrovolníky. "Potřebujeme se připravit co možná nejlépe na nadcházející týdny. Proto se obracíme na ty z Vás, kteří máte zdravotnické vzdělání a byli byste ochotni pomoci našemu personálu se zvládáním této epidemie," napsal Mach.

 

 

Důležité je v tuto chvíli podle vedení města Náchod také zařídit péči o děti zdravotníků a dalších pracovníků v kritické infrastruktuře. "Jsme připraveni na konkrétní potřeby zdravotníků, směnnost personálu v náchodské nemocnici, potřeby stravování dětí i v pozdějších odpoledních hodinách, vypracování domácích úkolů," uvedl starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

 

Pomoc potřebují i další nemocnice. Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán tento týden podepsal povolání studentů medicíny a dalších zdravotnických oborů na pomoc v královéhradecké fakultní nemocnici. "Nyní nemocnice v kraji žádají 247 studentů," uvedl. V domově pro seniory na Biřičce v Královéhradeckém kraji pomohou studentky oboru sociální práce.

 

 

Situace je vážná i v jiných krajích. Personální krizi čelí například i nemocnice v Liberci. "Hned v pondělí se to bude řešit na Krizovém štábu Libereckého kraje. V úvahu připadá spíš pomoc studentů zdravotnických oborů v rámci pracovní povinnosti. O armádě zatím neuvažujeme," sdělil redakci TN.cz mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

 

Kromě nemocnic armáda vypomáhá i v domovech pro seniory. V úterý nastoupilo 17 vojáků do dvou domovů na Ostravsku, kde pomáhají se zajištěním provozu. "Nasazení vojáků se předpokládá prozatím na 14 dnů s možností prodloužení podle zdravotní situace v zařízení," uvedla armáda.

 

GALERIE: V náchodské nemocnici pomáhají vojáci

1
/
5
Zdroj: Armáda České republiky
V náchodské nemocnici byli nasazeni vojáci - 5

TN.cz