Akce v Halle

V Německu si měli migranti zkusit volby, vchod ale někdo zazdil

Zazděný vchod do volební místnosti
Zdroj: Profimedia
Téma:

Východoněmecké město Halle zorganizovalo volby "na zkoušku" pro migranty. K urnám se ale nejdříve nemohli dostat, vchod do budovy totiž někdo zazdil. Cihly šly ale lehce odstranit a nakonec se odvolilo.

Sasko-anhaltské nevládní organizace uspořádaly v německém městě Halle volby nanečisto pro migranty. Chtěly, aby 60 tisíc migrantů s trvalým pobytem, ale bez německého občanství a volebního práva, vyjádřilo svůj politický názor.

 

V pátek ráno, kdy se měly volby konat, však organizátoři zjistili, že vstup do budovy je zazděn. Stěna byla vytvořena ze šesti cihel spojených izolační pěnou. Zeď byla posprejována anglickým nápisem "No way", což se dá přeložit jako "Tudy cesta nevede" nebo "Ani náhodou".

 

Zástupce asociace, která volby pořádala, ale německým médiím řekl, že zeď šla snadno odstranit. Volby nanečisto se tak v Halle nakonec uskutečnily. Organizace plánuje cihly vydražit na charitu. "Podali jsme trestní oznámení kvůli poškození cizí věci a pokusu o nátlak," uvedla mluvčí asociace.

 

 

Podle německého magazínu Spiegel se k zazdění vchodu přihlásila krajně pravicová skupina. Policie jen sdělila, že z činu podezřívá konkrétní osobu. Celou věc vyšetřuje i zemská pobočka tajné služby BfV, která sleduje činnost extremistických skupin v Německu.

 

Ještě před konáním voleb se objevila petice, kterou ale podepsalo jen 60 lidí. Podle organizátorů voleb chtěli jen přispět k informovanosti a integraci migrantů. V neděli se totiž budou v Sasku-Anhaltsku a dalších dvou německých spolkových zemích konat oficiální zemské volby.
 

Související témata:
epa TN.cz