léčba covidu

V nemocnici leží zásoby drahého léku proti covidu. Hrozí, že se vyhodí

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 20:17
16.4. 2021 13:34
Téma:

Podle největší jihomoravské nemocnice hrozí, že se nespotřebují drahé léky proti covidu na bázi monoklonálních protilátek. Do nemocnice se totiž dostávají pacienti v těžkém stavu, pro které nejsou určené, a praktičtí lékaři se do jejich využití příliš nehrnou.

Jsou to jedny z nejdražších léků, jaké mají nemocnice k dispozici. Dávka pro jednoho pacienta stojí desítky tisíc korun. Jejich účinek proti covidu byl jednoznačně potvrzený a přesto hrozí, že se je nepodaří spotřebovat. Škoda by byla obrovská.

 

"V této chvíli tady máme 1200 dávek za cca 70 milionů korun," prozradila vedoucí lékárny Fakultní nemocnice v Brně Šárka Kozáková.

 

Léky na bázi monoklonálních protilátek mají několik specifik, která z nich dělají vzácně používané zboží. Aplikují se do žíly, takže podávány by měly být v nemocnici. Zároveň je ale mohou užívat jen pacienti v raném stádiu onemocnění, kteří v nemocnici zpravidla nejsou.

 

 

U těžších forem průběhu covidu volí lékaři opačný způsob léčby a imunitu se snaží naopak tlumit. Nemocnice upozorňuje na riziko, že léky, které mohou pomáhat, zůstanou v lednici. Žádají proto praktické lékaře, aby aktivněji vyhledávali všechny rizikové pacienty s nákazou a včas jim zajistili tuto léčbu.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kateřina Sejková TN.cz