Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Změna času

V noci skončil letní čas, sílí snahy ho zrušit. Souhlasíte? ANKETA

Zdroj: TV Nova

Zimní čas je tady! V noci na neděli se ve tři hodiny ručička posunula zpátky na dvě - takže jsme si o hodinu déle pospali. V některých evropských státech a také v Evropském parlamentu ale sílí snahy o úplné zrušení změny času.

O hodinu později vstávat, ráno více světla, večer se naopak dříve setmí. Ve tři hodiny ráno se čas posunul o hodinu zpátky. Češi si ale stěžují, že jim změna času působí problémy a nejraději by ji zrušili.

 

Anketa

Zrušili byste letní čas?

Hlasovalo 14690 lidí.
A zrušit střídání časů v celé Unii by chtěla i 70členná skupina v Evropském parlamentu v čele s českým europoslancem. Ta kvůli tomu připravila rezoluci.

 

"Doufáme, že někdy koncem tohoto roku nebo na počátku příštího dojde k hlasování v plénu," přeje si lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. A naděje na úspěch prý jsou teď větší než kdy předtím.

 

"Teď ta myšlenka získává čím dál tím větší podporu, jak uvnitř Evropského parlamentu, tak i na úrovni jednotlivých států," dodal Svoboda.

 

Nejblíže ke zrušení letního času jsou Poláci. Návrh na to nedávno prošel dokonce i prvním čtením v parlamentu.

 

 

Podle ekonomky Markéty Šichtařové se změna času už dávno přežila. "Smysl to má už jen z toho titulu, že všechny evropské státy kolem nás čas mění," upozorňuje Šichtařová, proč by teď bylo těžké změnu času zrušit. Letní čas byl zaveden kvůli šetření elektřinou při svícení. Pravidelně na něj Češi přecházejí od roku 1979.

 

Jenže s nástupem úsporných žárovek a hlavně s tím, že daleko více elektřiny spotřebuje topení, ohřev vody nebo domácí spotřebiče, které běží bez ohledu na to, jestli je o hodinu méně nebo více, jsou úspory v souvislosti se změnou času naprosto zanedbatelné.

vbo, Martina Kuzdasová TN.cz