Nejdelší noc

V noci nastává zimní slunovrat! Dny se začnou prodlužovat

Téma:

V noci vstoupí Slunce do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat a to znamená, že začne astronomická zima. Páteční noc bude nejdelší v roce a začnou se prodlužovat dny až do letního slunovratu.

V pátek nás čeká nejdelší noc v roce. Slunce vstoupí do znamení Kozoroha přesně ve dvacet tři hodin a dvacet tři minut. V tuto dobu začně zimní slunovrat a jak už jsme slyšeli i astronomická zima. Chladno ale podle meteorologů rozhodně nebude. Oteplit by se mělo až na jedenáct Stupňů Celsia. Ochlazení by mělo přijít až po Štědrém dnu.

 

Nejdelší noc a taky to, že se v následujících dnech začnou dny prodlužovat, fascinuje lidi po celém světě už tisíce let. Doba slunovratu dříve bývala příležitostí k oslavám, na českém území ho v době předhistorické slavili už Keltové. Významným svátkem se stal i pro Slovany, kteří slavili zrození mladého boha Slunce.

 

 

 

Slunce je v době zimního slunovratu nejníže nad obzorem. Jen pro zajímavost - nejdelší noc bude dnes na jihu Čech třeba v Českých Budějovicích potrvá až do osmi hodin čtrnácti minut, a nejkratší bude třeba v Liberci, kde skončí v sedm hodin a padesát sedm minut.

 

Zimní slunovrat obvykle nastává jedna dvacátého prosince, ale může se měnit. Další zimní slunovrat, který by měl připadnout na toto datum - tedy na dvacátého prvního prosince bude až v roce dva tisíce osmdesát.

reg TN.cz