rady odborníka

MAGICKÝ SUPERMĚSÍC už dnes! Co přinese a odkud ho sledovat?

Téma:

Dnes v noci nás čeká vzácná podívaná! Na obloze bude pozorovatelný tzv. superměsíc, tedy největší Měsíc za posledních 68 let! Čím je tento magický úkaz způsoben?

Měsíc obíhá kolem Země po mírně eliptické dráze a je tedy k Zemi někdy blíž a někdy dál. Navíc má Měsíc různé fáze. "Teď dochází k té zajímavosti, že Měsíc ve chvíli, kdy bude nejblíže k Zemi, bude současně v úplňku," vysvětluje nevšední úkaz zástupce ředitele Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Šifner.

 

Právě shodou těchto dvou okolností budeme mít možnost pozorovat největší měsíční kotouč od roku 1948. "Je otázka, jestli si člověk to zvětšení o nějakých 10 procent vůbec uvědomí, když nemá žádnou referenci," mírní ale nadšení Šifner. Spíše než změny velikosti si tak všimneme až o 30 % větší svítivosti Měsíce: "Noc bude obecně jasnější, " potvrzuje odborník.

 

 

Jan Šifner upozorňuje, že takhle blízko Zemi je Měsíc každých 29 dní. Jen málokdy ale vyjde zároveň jeho fáze na úplněk. Výhodou je, že na jeho pozorování nepotřebujeme žádné speciální vybavení a ani se nemusíme trefit do příliš krátkého časového rozmezí: "Ten Měsíc byl větší už včera (neděle), bude větší dnes a bude větší i zítra," popisuje Šifner.

 

K podrobnějšímu pozorování pomocí dalekohledu ale odborník nevybízí: "Problém je, že když je Měsíc v úplňku, tak sluneční paprsky na něj dopadají kolmo, takže veškeré detaily se ztrácí," vysvětluje Šifner a dodává, že k vidění tak bude de facto jen velké zářící kolo.

 

Podívejte se na reportáž

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH: Záchrana života přišla z druhého konce světa!

GALERIE: Magický krvavý superMěsíc ohromil celý svět. Tady jsou nejlepší fotky

MOC MĚSÍCE: Jak působí úplněk na naše chování? Vědci odhalili záhadu starou tisíce let!

TN.cz/Jakub Deml