Nový trend

V obchodech byly padělky mobilů. Inspekce jimi zaplnila několik pytlů

Téma:

Česká obchodní inspekce varuje před vánočními nákupy smartphonů a jejich doplňků. V Brně se objevily padělky, které se prodávají v kamenných obchodech a za plnou cenu. Inspektoři kvůli tomu prováděli ve středu od rána kontroly na několika místech.

Na případ upozornil zákazník, který si v jedné brněnské prodejně koupil za plnou cenu smartphone. Doma ale zjistil, že je to padělek vyrobený kdesi v Maďarsku. Inspektoři vyrazili na kontrolu a zabavili tisíce podezřelých kusů.

 

Majitel obchodu okamžitě vymyslel obhajobu. Padělky telefonů prý jen opravoval. "To jsou telefony, které jsem tu měl na opravu. Já padělky neprodávám," tvrdil TV Nova majitel obchodu Melvut Cogan.

 

Kvůli nespokojenému zákazníkovi z tohoto obchodu se rozhodla inspekce, že provede sérii kontrol a přizvala i znalkyni, která je schopná padělky rozpoznat. Nenápadná skupinka inspektorů přišla hned ráno do prodejny v centru Brna. Nejprve podezřelé zboží koupili, pak vytáhli služební průkazy.

 

Za chvíli si z prodejny odnesli desítky krabic. Stejná situace se opakovala i v další prodejně. Majitel vyskládal inspektorům na pult hromadu podezřelého zboží. Sám byl přitom přesvědčen o pravosti zboží. Ukazoval, že má doklad o koupi i s certifikátem.

 

 

Prodejci často sami netuší, že dodavatel je zásobuje padělky - znalkyni ale stačilo jen několik detailů, podle kterých spolehlivě pozná neoriginální kusy. Až donedávna bylo takové zboží výsadou tržnic, ale teď se zákazník snadno napálí i v kamenné prodejně. V jednom z obchodů stihli před příjezdem inspektorů vyklidit jeden z regálů.

 

"Ve všech čtyřech provozovnách se potvrdil prodej těchto padělků. Dneska se jedná se o stovky kusů," řekl TV Nova ředitel České obchodní inspekce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Karel Havlíček.

 

Zákazník, který si nevědomky koupí padělek, může žádat výměnu zboží nebo vrácení peněz. Podnět ke kontrole pak může zaslat třeba přes webové stránky inspekce.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo TN.cz