varování čoi

V obchodech objevili hračky plné chemie! Způsobuje i neplodnost

Děti s hračkami
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Plastové hračky plné chemie objevili na trhu v rámci mezinárodní akce kontroloři České obchodní inspekce (ČOI). Obsahovaly především velké množství ftalátů, které mohou vážně poškodit zdraví. Mimo jiné způsobují i neplodnost.

ČOI se zúčastnila mezinárodní akce zaměřené na kontrolu bezpečnosti plastových hraček. Součástí bylo také laboratorní testování hraček na přítomnost různých druhů chemických látek, které se používají při jejcih výrobě. "Všechny tyto prvky mohou být pro vyvíjející se organismus dětí velmi nebezpečné, pokud jejich koncentrace v hračkách překročí limity požadované platnou legislativou," upozorňuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

Akce se účastnilo sedmnáct evropských států. Celkem bylo odebráno a prověřováno 255 modelů plastových hraček. "Tato mezinárodní kontrolní akce potvrdila předpoklad, že na trhu EU se nacházejí hračky, které nevyhovují bezpečnostním požadavkům. V průběhu kontrol se podařilo zmapovat trh a shromáždit informace a podklady, které mohou vést ke zlepšení situace na vnitřním trhu EU," říká ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

 

 

ČOI v rámci této akce testovala celkem 15 modelů hraček, tři z nich byly vyhodnoceny jako vážně rizikové. Mohlo za to nadlimitní množství ftalátů v materiálu použitém na výrobu hraček. Ftaláty jsou látky, které narušují plodnost a mohou zvyšovat riziko alergií. Nejohroženější jsou těhotné ženy a malé děti.

 

Konkrétně se jednalo o žlutou pískací žábu, nafukovací kladivo Doiphin a panenku Fashion girl. Například u žáby překročilo množství ftalátů povolený limit 400krát. Obchodníkům už inspekce zakázala hračky prodávat.

 

GALERIE: Nebezpečné hračky

1
/
3
Zdroj: ČOI
Nebezpečné hračky - ŽLUTÁ PÍSKACÍ ŽÁBA

mom TN.cz