Závadné šarže

V obchodech se objevil nekvalitní med! Nemáte ho doma? PŘEHLED

Téma:
med

Další problém pro výrobce, který dostal před rokem rekordní pokutu za falšování medu. Podle Státní veterinární správy opět prodával nekvalitní med. Ten byl zahřátý na větší teplotu, než měl být, a pravděpodobně byl i nastavený.

V pěti baleních květového medu od společnosti Včelpo příliš kvalitní med nenajdete. Laboratorní testy v nich prokázaly například sníženou aktivitu enzymu diastáza, což dokazuje, že med je nastavený, nebo příliš starý.

 

Problémy odhalily testy u 900gramových lahvích květového medu s datem minimální trvanlivosti do 9. 12. 2018 a 31. 3. 2020, stejně velkého balení květového lesního medu s minimální trvanlivosti do 10. 12. 2018, u 450gramového balení květového medu s minimální trvanlivostí do 31. 3. 2020 a stejně velkého balení květového lesního medu s trvanlivostí do 12. 8. 2019.

 

Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivy mohou nálezy inspektorů svědčit mimo jiné i o ředění medu některými nepovolenými složkami.

 

GALERIE: Závadné šarže medu

1
/
5
Zdroj: SZPI
Závadné šarže medu - 5

 

Kontroloři odhalili, že med obsahuje i látky svědčící o jeho zahřátí na příliš vysokou teplotu. "Jedná se o jakostní prohřešek, který svědčí o neodborném zacházení s medem," upozornil mluvčí Kopřiva.

 

"Dochází k likvidaci těch prvků, který obsahuje, těch, lidově řečeno, léčivých prvků. Stává se z něho nakonec jen sladidlo," doplnil pro TV Nova včelař Karel Hladiš.

 

 

Výrobce, společnost Včelpo, je majetkem Českého svazu včelařů. Před rokem už dostala rekordní pokutu ve výši jednoho milionu dvou set tisíc korun, když se zjistilo, že med vydávaný za český je ve skutečnosti ve velkém nastavován medem z Ukrajiny, a obsahuje antibiotika. Nové vedení svazu tehdy důrazně slibovalo nápravu.

 

Medy, které nyní kontroloři označili za nejakostní, reportéři TV Nova našli v prodeji i v sobotu. "Určitě nikdo nemá radost z toho, že se tam tyto nedostatky nacházejí, ale není to žádné falšování," brání se předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

 

 

Med, na který inspektoři upozornili, není zdravotně závadný, není ale ani příliš kvalitní. Na med se přitom kontroloři zaměřují poměrně často. Z odebraných vzorků obvykle nevyhoví až 60 %. Odborníci proto doporučují med raději nakupovat přímo od místních včelařů.
 

vbo, Veronika Polášková TN.cz