Městská doprava

V Olomouci se po osmi letech dočkají prodloužení tramvajové tratě

Petr Bača
Petr Bača
Aktualizováno 17:55
1.3. 2021 17:31
Téma:

Na prodloužení tramvajové tratě čekají olomoučtí občané už přes osm let. A v pondělí se konečně začalo stavět. Delší tramvajová trať, která má usnadnit cestování v části Nové sady, by měla být hotová na konci roku 2022.

Z centra až do okrajové části města se obyvatelé Olomouce dostanou tramvají bez přestupování už na konci příštího roku. Prodloužení tramvajové tratě se má stavět zhruba dvacet měsíců. Ještě předtím bude zřejmě nutné provést také archeologický výzkum, který může délku stavby ovlivnit.

 

Stavět se začalo v pondělí a v následujících dnech je v plánu kácení stromů nebo třeba demolice starého domu v místech, kudy má trať vést. Během března by měla být veřejnost stavbou omezována pouze minimálně. A to třeba právě kvůli kácení stromů.

 

 

Zatímco přibližně padesát stromů má v rámci stavby padnout, přibližně stovka jich má být následně vysazena. V dalších měsících jsou pak plánované uzavírky ulic kvůli úpravám kanalizačních a inženýrských sítí.

 

Na více než kilometr dlouhém úseku tramvajové tratě by měly být postavené tři zastávky. Celkové náklady na stavbu jsou zatím vyčíslené na přibližně 470 milionů korun. Až bude trať hotová, usnadní přesun tisíců obyvatel, zaměstnanců supermarketů nebo třeba profesionálních hasičů do práce. Jejich stanice totiž stojí v těsné blízkosti jedné z plánovaných zastávek.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

ts TN.cz