Řeší to policie

Zombie droga zabíjela v Česku! Muž zemřel, dítě zachránili lékaři

Ostravští záchranáři v pondělí zasahovali hned u tří lidí, kteří se otrávili tzv. zombie drogou. Jeden z nich umřel. Bylo mezi nimi i dítě, které skončilo v péči lékařů. Policie nyní zjišťuje, kdo stojí za nelegální výrobou této nebezpečné drogy.

Nejprve záchranáři vyjížděli k patnáctiletému chlapci, který trpěl halucinacemi a dezorientací a svíraly ho křeče. Byl okamžitě předán do péče dětské ambulance ve Vítkovské nemocnici.

 

Podruhé zasahovali záchranáři u dvou mužů. "Oba muži zřejmě požili psychotropní látku - syntetický kanabinoid, a to kouřením," uvedla mluvčí policie Gabriela Pokorná..

 

Dvaatřicetiletého muže se už nepodařilo zachránit. Zemřel zhruba po hodinovém úsilí záchranářů. O čtyři roky starší muž byl nalezen v bezvědomí. Srdce mu sice na rozdíl od jeho kamaráda fungovalo - selhávalo mu však dýchání. Ve velmi vážném zdravotním stavu byl převezen do nemocnice na urgentní příjem.

 

Oba muži drogu doplnili pitím alkoholu, čímž zvýšili pravděpodobnosti zdravotních komplikací. Případem se nyní zabývá kriminální policie a zjišťuje, kdo stojí za nelegální výrobou této drogy. Pachateli hrozí až 18 let ve vězení.

 

 

Zprávy o tom, že se objevila tzv. zombie droga, se objevily už před lety. V Rusku končily desítky lidí v nemocnici v kómatu. Minulý rok droga zaplavila Manchester, kde se lidé ploužili ulicemi jako zombie.

 

Kromě pomalé a trhavé chůze lidé bývají po jejím požití bledí, bez výrazu, mají křeče a halucinace. Občas nejsou schopní ani chodit, pouze se podivně kroutí, klátí sebou a něco si mumlají.

 

"Laicky lze popsat tuto psychotropní látku jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí nebo rostlinnému koření - jako například majoránka, šalvěj apod.," uvedla vrchní komisařka Gabriela Pokorná.

 

Droga je známá i pod jinými názvy, nejčastěji asi spice (koření). Jedná se o silně návykovou látku, která je navíc dost levná. Její požití však může mít - zvlášť v kombinaci s alkoholem - fatální následky.

Související témata:
sei TN.cz