Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 4. 2018
foto uvnitř LEMUR SCLATERŮV

V ostravské zoo se po roce opět rozmnožili vzácní modroocí lemuři

Zdroj: Zoo Ostrava

Je to rok, co se v ostravské zoologické zahradě po osmileté pauze narodilo mládě velmi vzácného lemura Sclaterova, který patří k nejohroženějším primátům světa. A nyní se tamní chovatelé těší z dalšího mláděte tohoto velevzácného druhu!

Tento druh je vzácný nejen ve volné přírodě, ale i v zoologických zahradách: "Každé narozené mládě je tak velkou nadějí na záchranu modrookého primáta před úplným vyhubením. I proto se ochránci přírody ze Zoo Ostrava rozhodli, že letošní již třetí charitativní běh bude věnován právě těmto lemurům," popsala tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

 

Jedná se v pořadí již o třetí životaschopné mládě lemura Sclaterova, které se v ostravské zoologické zahradě narodilo. Na začátku dubna ho porodila zkušená 22letá samice, která ostravský chov lemurů Sclaterových v roce 2004 začínala a je matkou všech tří mláďat.

 

14

GALERIE: Lemur Sclaterův

Zdroj: Zoo Ostrava

Lemur Sclaterův - 2

Hodnocení:

 

Chovatelé byli napjati, jak bude odchov novorozeného mláděte probíhat, jelikož ve skupině bylo ještě loňské mládě - roční samička: "Netušili jsme, jaké budou interakce mezi matkou a starší dcerou. U samce jsme si byli jistí, že to bude bez problému, protože je rovněž zkušený a respektuje, že samice je dominantní, jak je tomu u většiny druhů lemurů," popisuje situaci vrchní chovatelka Jana Kanichová.

 

 

Po porodu samice loňskou samičku odháněla. "Nejprve jsme skupině zvětšili prostor, ale to nepomohlo, proto jsme nakonec mladou samičku oddělili. Je to o něco dříve, než jsme předpokládali, nicméně samička už bude za pár měsíců pohlavně dospělá, proto jednáme s koordinátorem chovu lemurů Sclaterových o dovozu vhodného samce," dodává Jana Kanichová.

 

Chov lemurů Sclaterových v lidské péči je hodně složitý. Přestože se loni po dlouhé době narodilo více mláďat a čtyři z toho přežila (jeden samec a tři samice), nelze říci, že je úspěšný. Celá evropská populace čítá pouhých 29 zvířat. Ještě mnohem méně je jich v USA a několik jedinců žije i v zoologických zahradách na Madagaskaru.

 

 

V České republice je tento druh lemura chován pouze v Zoo Ostrava a je zde jedním z nejvzácnějších zvířat. V Ostravě jsou chovány dva páry lemurů Sclaterových: "V pavilonu primátů mohou návštěvníci vidět rodinu s mládětem, druhý pár je chován v zázemí. U něj zatím nevíme, jestli samice zabřezla a zda porodí. Měla již několik mláďat, ale doposud se vždy narodila mrtvá," vysvětluje mluvčí Šárka Nováková.

TN.cz
Reklama