skandál v polsku

V Osvětimi chtěli osvěžit turisty sprchami jako z plynových komor

Téma:

Vedení bývalého koncentračního tábora v Osvětimi čelí v posledních dnech obrovské kritice. Zaměstnanci muzea totiž ve snaze ulevit návštěvníkům od nesnesitelných veder instalovali přímo před vstupem do areálu sprchy, ze kterých vystřikovala ochlazující mlha. Podobné sprchy se smrtícím cyklonem B přitom kdysi v plynových komorách zabily statisíce židů.

Návštěvníci bývalého vyhlazovací tábora v polské Osvětimi zažili u vstupu do areálu obrovský šok. V bývalém koncentračním táboře, ve kterém nacističtí pohlaváři bez lítosti povraždili přes milion vězňů, instalovali nyní tamní zaměstnanci kvůli extrémním vedrům sprchy. Ty jsou přitom pro mnohé symbolem holocaustu.

 

"Očekávali bychom, že lidé, kteří se zabývají holocaustem, a to obzvláště v místech jako je Osvětim, budou nejdříve myslet a teprve potom jednat a že budou o něco vnímavější," řekla Colette Avitalová, předsedkyně organizace sdružující pozůstalé po obětech holocaustu.

 

 

Hromadným stížnostem návštěvníků se ale správa muzea v Osvětimi brání. "Něco jsme museli udělat. Zaregistrovali jsme totiž případy, kdy lidé omdlévali a další nebezpečné situace. Provedli jsme vše potřebné, abychom minimalizovali rizika spojená s vedrem a vysokými teplotami.

 

Teploty v Polsku dosahovaly o víkendu téměř 40 stupňů Celsia. Snad s nimi budou osvětimští zaměstnanci příště bojovat o něco méně nešťastným způsobem.
 

mom/Petra Matýsková TN.cz