nádhera! významný nález

V Pacifiku našli vrak amerického křižníku z 2. světové války! FOTO

Téma:

V hlubinách Pacifiku našli výzkumníci vedení spoluzakladatelem Microsoftu Paulem Allanem vrak poslední potopené lodi v průběhu druhé světové války - americký křižník Indianopolis. Japonská ponorka ho poslala ke dnu 30. července 1945, z posádky o 1200 námořnících přežilo jen 316 lidí.

Vrak amerického válečného křižníku našli výzkumníci v pátek 5,5 kilometru pod hladinou, informuje agentura Reuters. Přesná poloha nálezu ale zůstává veřejnosti utajená.

 

Loď Indianopolis je poslední větší potopenou lodí v průběhu druhé světové války. V roce 1945 převážela součásti atomové bomby, která později zničila japonskou Hirošimu, na ostrov Tinian. A právě tato akce se jí stala osudnou.

 

GALERIE: Potopený americký křižník z 2. světové války

1
/
4
Zdroj: ČTK
Potopený křižník - 4

 

Ačkoli byla "zásilka" úspěšně dopravena, při zpáteční cestě křižník ve Filipínském moři potopila japonská ponorka. Vzhledem k tomu, že byla mise přísně tajná, nikdo loď nepostrádal a trvalo tak celé čtyři dny, než našli trosečníky. Velká část posádky zemřela - některé členy sežrali žraloci, jiní zemřeli vyčerpáním a dehydratací, nebo se utopili.

 

 

Desítky let americký křižník ležel na dně oceánu, až nyní se ho konečně podařilo objevit. Loni jeden z historiků amerického námořnictva našel nové informace o posledních chvílích válečné lodi, bylo tak možné určit novou oblast pátrání. Do toho se pustili výzkumníci v čele se spoluzakladatelem společnosti Microsoft Paulem Allenem. Najít křižník trvalo měsíce.

 

Americké námořnictvo chce nyní vzdát hold 22 přeživším z křižníku Indianopolis, kteří jsou stále naživu, stejně jako příbuzným členů posádky potopené lodi.

lud TN.cz