Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

odvážné modely

Návrháři v Pákistánu riskují! Na molu zahalené ženy nečekejte

V pákistánském Láhauru odstartoval Týden módy - akce, během které jsou v konzervativní muslimské zemi k vidění i odvážné modely. Návrháři se inspirují západním stylem. Tím ale riskují, že pobouří vlivnou náboženskou komunitu.

Do rytmu tradiční pákistánské hudby se prochází ženy a muži v modelech, které se tamním běžným oděvům moc nepodobají. Ženy mají obnažené vlasy, obličej i paže, nechybí krátké sukně nebo extravagantní brýle.

 

Pákistánští módní návrháři pro své bohatě zdobené a barevné modely hledají inspiraci na nejrůznějších místech. "Inspirací pro mé modely byly kamiony tady v Pákistánu. Mísí se v ní kultury stejně jako v celém našem regionu," řekl návrhář Fahad Hussayn.

 

"Moje kolekce se jmenuje Pátá dimenze. Je to velmi futuristické a odvážné," popisuje jeho kolega z branže Hussain Rehar.

 

 

Návrháři se v hluboce muslimském Pákistánu pokouší svou módou přiblížit západním trendům. Tím se sice mohou proslavit po světě, ale zároveň jim hrozí hněv muslimských radikálů.

 

"Byly doby, kdy byl design záležitostí pouze elitních skupin, byl totiž velmi drahý. Pákistánští návrháři ale nyní zažívají jakousi revoluci a jejich oblečení je dostupné masám," vysvětluje organizátor akce Hassan Shehryar Yasin.

 

 

V Láhauru se koná Týden módy už podvacáté. Pomalu se k němu přidávají další pákistánská města. V Islámábádu se ženy prošly po mole v roce 2011, v Karáčí dokonce v roce 2009. Módní revoluce je v zemi veřejností často vnímaná jako symbolický vzdor proti radikálnímu hnutí Tálibán.

pan, Háta Sassmannová TN.cz