Předpověď počasí na týden

V pátek přijde astronomické jaro, zhatí ho déšť, sníh a pokles teplot

Jaro
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 16. 3. 2020
Téma:

Jarní teploty si leckteří z nás užívali již o uplynulém víkendu, pravé astronomické jaro ale začne až tento týden. Na jaké teploty se můžeme těšit?

Kolem tlakové výše nad jihovýchodní Evropou k nám začíná proudit teplejší vzduch od jihozápadu. Pondělí se tak nese v duchu jasného až polojasného počasí s nejvyššími teplotami 9 až 13 °C, v jihozápadní polovině Čech může být až 17 °C. V 1000 m na horách je kolem 6 °C, na Šumavě a v Krušných horách kolem 10 °C.

 

Čerstvý jižní až jihozápadní vítr o síle 4 až 9 m/s místy, s nárazy 15 až 20 m/s, na horách na severu až 30 m/s odpoledne zeslábne. V západní polovině Čech je již nyní vítr slabý a proměnlivý o síle 1 až 4 m/s. Po pondělní odpoledne zhruba do 15. hodiny je však v platnosti výstraha právě před větrem, nízký stupeň nebezpečí platí pro část Olomouckého a Zlínského kraje a celý Moravskoslezský kraj.

 

Tlaková tendence má v pondělí setrvalý stav, večer mírný vzestup, rozptylové podmínky jsou většinou dobré.

 

V noci přejde od severozápadu přes naše území slábnoucí studená fronta, postupně tak od západu počítejte s oblačností, k ránu na západě Čech čekejte místy déšť nebo přeháňky. Nejnižší teploty 6 až 2 °C, na Moravě bude ještě chladněji, až kolem 0 °C. Slabý proměnlivý vítr do 3 m/s, na severovýchodě zpočátku mírný jihozápadní 3 až 6 m/s.

 

Úterý 17. března

 

Oblačno až zataženo, na východě zpočátku polojasno. Od severozápadu v Čechách místy, jinde ojediněle déšť nebo přeháňky. K večeru ustávání srážek a od severozápadu i částečné ubývání oblačnosti.

 

Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C. Slabý proměnlivý, přechodně mírný západní až severozápadní vítr 2 až 5 m/s. Tlaková tendence bude mít slabý vzestup nebo setrvalý stav, rozptylové podmínky budou dobré, ráno a večer místy mírně nepříznivé.


 

Středa 18. března

 

Převážně polojasno, zpočátku na jihozápadě a jihu ojediněle přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 °C. Slabý, přes den mírný jihozápadní vítr 2 až 5 m/s.

 

Čtvrtek 19. března

 

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 °C. Slabý, přes den mírný jihozápadní vítr 2 až 5 m/s.

 

 

Pátek 20. března

 

V pátek má sice začít astronomické jaro, u nás ale přinese spíše ochlazení. Nad Česko totiž začne od severu postupovat zvlněná studená fronta. Za ní k nám bude zesilovat příliv studeného, postupně arktického vzduchuod severu až severovýchodu. V něm se bude do střední Evropy rozšiřovat tlaková výše od severozápadu.

 

V pátek tedy čekejte polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, postupně přibývání oblačnosti od severu a srážky četnější. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 °C. Slabý proměnlivý vítr se bude měnit na mírný severní 3 až 7 m/s.

 

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:

 

V sobotu zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky, postupně ve všech polohách srážky sněhové. V dalších dnech postupně ubývání srážek a částečně i oblačnosti. Nejnižší noční teploty v sobotu 6 až 2 °C, v dalších dnech -1 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty v sobotu 4 až 8 °C, v dalších dnech 0 až 5 °C.

TN.cz